Nowy numer 23/2021 Archiwum

Dowództwo sił NATO w Elblągu

Prezydent miasta odniósł się do zapowiedzi Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej.

- To dla nas bardzo dobra informacja. Powierzenie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej roli koordynatora batalionów, które NATO wyśle w 2017 r. do państw bałtyckich, to nie tylko docenienie profesjonalizmu dowództwa elbląskiej dywizji i duży prestiż dla samego miasta. To także wymierne korzyści gospodarcze i społeczne dla Elbląga i całego regionu - powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Dowództwo dywizji w Elblągu będzie koordynowało bataliony, które NATO wyśle w 2017 r. do państw bałtyckich. Do Polski taki batalion trafi w kwietniu, z kolei w styczniu rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju brygady z USA - powiedział w środę w Brukseli minister obrony Antoni Macierewicz. - Temu dowództwu została przypisana rola koordynatora wszystkich czterech bojowych grup batalionowych, które będą współdziałały z brygadami estońskimi, łotewskimi i litewskimi, ale koordynacja będzie należała do dowództwa sytuowanego w Elblągu - zaznaczył szef MON.

Na spotkaniu w Brukseli uzgodniono, które kraje wyślą wojska na wschodnią flankę NATO: do Polski i krajów bałtyckich, gdzie rozmieszczone zostaną cztery batalionowe grupy bojowe liczące po około 1000 żołnierzy.

Dwudniowa sesja ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli rozpoczęła się 26 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama