Nowy numer 41/2019 Archiwum

Budowa trwa

W tamtym czasie komuniści praktycznie nie zgadzali się na powstawanie nowych kościołów. W Kwidzynie jednak pozwolili wybudować świątynię... na bagnie.

Trwających obecnie prac w kościele Miłosierdzia Bożego w Kwidzynie nie można nazwać remontem, bo budowa świątyni nigdy nie została zakończona. To jest modernizacja, która wiąże się z niefortunnymi planami. – Zrobiono piwnicę, czyli kościół podziemny. Kościół górny jest potężny i nigdy nie będzie wypełniony – mówi ks. kan. Janusz Kilian, proboszcz parafii. I dodaje, że parafianie śmieją się, że mają piwnicę i strych, a nie mają kościoła.

Przez lata władze komunistyczne nie wydały ani jednego pozwolenia na budowę kościoła w diecezji warmińskiej. Ks. prymas Józef Glemp, ówczesny biskup warmiński, zarządził modlitwę w intencji uzyskania zgody na powstanie nowych świątyń. Modlono się przed obrazem Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

W końcu komuniści pozwolili budować. W Kwidzynie… na bagnie. Miała to być świątynia dla powstającego osiedla Zatorze. Parafię erygowano 10 września 1981 r., a budowę rozpoczęto. Jednak jak ocenia ks. Kilian bez wizji, po co górny, a po co dolny kościół? Powstała wielka hala, w której trudno dostrzec sacrum. Po kilku latach zmieniła się sytuacja polityczna w Polsce. Zaczęto budować kościoły. W Kwidzynie powstały kolejne parafie. A parafia Miłosierdzia Bożego znacznie się zmniejszyła.

Tegoroczne prace obejmują remont przeciekającego dachu, a przy okazji zmniejszenie kubatury kościoła. Dach zostanie zmniejszony o 400 m.

Powstają ściany, a na zewnątrz tarasy, po których będzie można przeprowadzić procesję.

Kiedy wierni mogą spodziewać się zakończenia prac? Proboszcz kwidzyńskiej parafii ma plan działań na najbliższe 5 lat. – Moim marzeniem jest, żeby kościół konsekrować w 2021 roku. To będzie 40-lecie istnienia parafii. Czy to się uda? To wie tylko Najwyższy – mówi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL