Nowy numer 39/2023 Archiwum

Święty z Miry patronem Elbląga

Stolica Apostolska wydała dekret mianujący świętego Mikołaja patronem Elbląga.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała zgodę na ustanowienie św. Mikołaja z Miry patronem miasta Elbląga. - Ta obecna decyzja Stolicy Apostolskiej jest bezpośrednią konsekwencją wydarzeń, z 5 maja bieżącego roku kiedy to Rada Miasta Elbląga wysłała do Watykanu wniosek o ustanowienie właśnie tego świętego naszym patronem - wyjaśniał Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miasta.

- Cieszę się, że patronem naszego miasta został święty, znany zarówno na wschodzie jak i zachodzie. Święty budzący wśród ludzi pozytywne skojarzenia i szczególnie ukochany przez dzieci - mówił ks. bp Jacek Jezierski w reakcji na dekret z Rzymu.

Jak podkreślają historycy św. Mikołaj jest najbardziej naturalnym patronem dla naszego miasta. - Elbląg ma szczególny powód, by ustanowić św. Mikołaja swoim opiekunem. Przez stulecia elblążanie szczególną czcią darzyli tego świętego, bo żyli w bliskości morza. Żyli z niego i z handlu prowadzonego drogą wodną - wyjaśnia ks. prof. Wojciech Zawadzki.

Ks. Mieczysław Józefczyk zwraca uwagę, że już pierwsi osiedleńcy w Elblągu, którzy rekrutowali się w znacznej mierze z młodych lubeczan i mieszkańców innych miejscowości westfalskich, przenosząc ze sobą ojczyste obyczaje, zadbali również o opiekę duszpasterską. - Pierwsza, zapewne prowizoryczna, świątynia stanęła pośrodku zakładanego miasta około 1240 roku. Poświęcono ją patronowi żeglarzy – św. Mikołajowi. - wyjaśnia kapłan, znany badacz dziejów Elbląga.

- Mamy więc nadzieję, że nadanie miastu takiego patronatu pozwoli Elblągowi z powrotem nawiązać do tych najlepszych tradycji portowych, a święty będzie nas w tych zamierzeniach wspierał - podkreślał przewodniczący Rady Miasta. - Wiemy bowiem, że jedną z najważniejszych inwestycji dla naszego miasta i regionu w najbliższych latach będzie przekop Mierzei Wiślanej i inwestycje z tym związane.

- Jesteśmy więc dziś bardzo szczęśliwi z decyzji Stolicy Apostolskiej oraz niezmiernie zaskoczeni, że zapadła ona tak szybko - zauważał Marek Pruszak.

Oznacza to, że jeszcze w tegoroczne obchody 6 grudnia będzie można oficjalnie ogłosić św. Mikołaja patronem miasta. - Tego dnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta zostanie odczytany oficjalny dekret - mówił Witold Wróblewski prezydent Elbląga. - Zaplanowana jest także cała masa uroczystości i atrakcji w szczególności z myślą o dzieciach - dodawał. Na rynku Starego Miasta św. Mikołaj będzie rozdawał najmłodszym upominki i zbierał od nich listy. Zostanie rozświetlona miejska choinka oraz zaplanowane jest wspólne śpiewanie kolęd. W elbląskiej katedrze św. Mikołaja odbędzie się ponadto Msza Św. odpustowa.

Święty Mikołaj opiekuje się wieloma miastami na całym świecie. Są to głównie porty takie jak holenderski Amsterdam czy brytyjski Aberdeen. Patronuje również kolumbijskiemu portowi leżącemu w delcie rzeki Magdaleny do Atlantyku – Barrangulla, a także włoskiemu portowi Bari nad Adriatykiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast