Nowy numer 15/2024 Archiwum

Miasta walczą o garby

Wciąż jest szansa, aby przyszłorocznym Orszaku Trzech Króli w twojej miejscowości pojawił się wielbłąd.

Orszak Trzech Króli to inicjatywa, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Barwne korowody przechodzą 6 stycznia także ulicami miast i wiosek naszej diecezji. Wraz z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem do żłóbka w mijającym roku przeszli m.in. mieszkańcy Elbląga, Iławy, Sztumu, Morąga, Malborka, Nowego Stawu czy niewielkiej Gardei.

Co roku także pochody te są coraz większe i coraz bardziej kolorowe. Fundacja "Orszak Trzech Króli" co roku sprawia, że Mędrcy mogą przejść przez miasto nie pieszo czy konno, lecz... na wielbłądzie. Aby tak się stało, należy wejść na stronę: www.orszak.org/konkursy i oddać swój głos, by dwugarbny aktor dotarł 6 stycznia 2017 roku do wskazanego przez nas miasta. Głosowanie trwa do 30 listopada, do godz. 12.

W naszej diecezji udział w konkursie biorą: Elbląg, Iława, Morąg, Nowy Staw i Sztum. Wciąż jest czas, aby spróbować wywalczyć egzotycznego gościa na ten wyjątkowy dzień.

Akcja "Głosuj na wielbłąda" odbywa się po raz piąty. W poprzednich edycjach konkursu wizytę zwierzęcia wygrały 4 miejscowości: Rzeszów, Dziemiany, Borek Stary i Żnin.

"Za każdym razem walka o wielbłąda trwała do samego końca. Mieszkańcy mobilizowali się poprzez lokalne media i portale społecznościowe. O konkursie informowały władze samorządowe, szkoły, lokalne organizacje społeczne i miejscowe parafie. Konkurs - poza dobrą zabawą - przyczynił się do integracji społeczności lokalnych" - czytamy na stronie orszaku.

Miejscowości, które w walce o głosy uplasują się na drugim i trzecim miejscu, otrzymają - odpowiednio - 3,5 tys. i 2 tys. sztuk czekoladek do rozdania podczas orszaku. Ponadto konkursowe miejscowości za każdy oddany na nie głos otrzymają jedną kartonową koronę - symbol Orszaku Trzech Króli. Fundacja "Orszak Trzech Króli", która jest organizatorem konkursu, przygotowała 100 tys. koron!

- Istotą nie jest wielbłąd, tylko jednoczenie lokalnej społeczności we wspólnym działaniu. Celem Orszaku Trzech Króli jest inicjowanie działań prowspólnotowych. Orszak to taki fenomen pokazujący, że ludzie mają potrzebę działania dla dobra ogółu, dla innych - mówi Maciej Marchewicz, członek Rady Fundacji.

Od 2011 r., kiedy święto Objawienia Pańskiego zostało ogłoszone dniem wolnym od pracy, zainteresowanie orszakami znacznie wzrosło. Kolorowe pochody odbyły się wówczas w 6 miastach. W kolejnym roku - w 24 miejscowościach, w 2013 - w 92 miejscowościach w Polsce, a w 2014 w 177 orszakach wzięło udział ponad 700 tys. osób.

Rekordowy był obecny rok, kiedy orszaki w 420 miejscowościach w całej Polsce zgromadziły co najmniej 1,5 miliona osób. Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczne pochody jeszcze podbiją tę liczbę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy