O biskupie, a nie krasnalu przejdź do galerii

W tym konkursie mógł wziąć udział tylko ten, kto poznał Litanię do św. Mikołaja.

Choć na przestrzeni wieków powstało wiele portretów i figur św. Mikołaja dzieci i młodzież z diecezji elbląskiej wykonały kolejne. Prace powstały w ramach diecezjalnego konkursu plastycznego „Litania do św. Mikołaja z Miry”. - Radni przyjęli uchwałę o ustanowieniu św. Mikołaja patronem miasta. Za pośrednictwem kurii zwrócili się do Watykanu o zatwierdzenie tego. Wtedy zrodził się pomysł, żeby dzieci lepiej poznały św. Mikołaja - mówi Joanna Betler, katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu.

Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 12. Zadaniem dzieci było wykonanie obrazka ze św. Mikołajem. Przygotowanie do pracy miało pomóc dzieciom poznać prawdziwego św. Mikołaja. Katechetki, by ułatwić zadanie, poprosiły o zapoznanie się z litanią do świętego. Na podstawie wezwań w niej zawartych uczniowie wykonali swoje prace. 

Cel konkursu? Po pierwsze przybliżenie nieprzemijających wartości w działalności św. Mikołaja oraz przełamanie skomercjalizowanego wizerunku jego osoby. Po drugie zachęta do kształtowania życia na wzór św. Mikołaja. Klamrą spinającą całość była zachęta do rozwijania zdolności plastycznych i promowanie talentów dzieci.

- Swój obrazek namalowałam farbkami - mówi Patrycja z SP nr 15. - Lubię malować farbkami. Wychodzi mi to - dodaje. - Ja namalowałam, jak św. Mikołaja daje prezenty sierotom - kontynuuje Maja. Z kolei Julia ukazała świętego, jak broni dziewczynkę z dzieckiem przed złymi duchami. Obrazek wykonała farbami i mazakami do cieniowania.

W konkursie wzięli udział dzieci z Elbląga, Morąga i Milejewa. Łącznie spłynęło 57 prac z 11 ośrodków. Przy ocenie prac jurorzy brali pod uwagę kilka elementów. Po pierwsze zgodność z tematem, następnie pierwsze wrażenie. Ważna była także technika wykonania oraz samodzielność.

Prace oceniano w kategoriach: „zerówka”, klasy I-III i IV-VI oraz ośrodki szkolno-wychowawcze. Najlepsi w swoich grupach wiekowych byli: Kacper Andrzejczyk, Igor Ingielewicz, Katarzyna Karpacz, Aleksandra Malinowska.

Rozwiązanie konkursu odbyło się 5 grudnia w bibliotece pedagogicznej w Elblągu. Wystawa prac czynna będzie do ferii.

Dzięki sponsorom - wydawnictwom Gaudium, Rehtos i Biały Kruk - każde dziecko otrzymało książkę. Nie zabrakło dyplomów oraz słodkości od św. Mikołaja.

Jak zapowiedzieli organizatorzy konkursu w niedzielę 18 grudnia, o godz. 12, w kościele św. Brunona w Elbląga zostanie odprawiona Msza św. w intencji sponsorów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..