GN 30/2021 Archiwum

Ocalono stare księgi

To "potężny materiał badawczy".

W grudniu 2016 roku zakończyła się renowacja zniszczonych metrykaliów z Archiwum Diecezji Elbląskiej. Ksiąg tych było 30. O rozpoczęciu prac związanych z ich ratowaniem zadecydował bp Jacek Jezierski pod koniec 2014 roku.

Archiwum Diecezji Elbląskie powstało 1998 roku. Ks. prof. Wojciech Zawadzki, dyrektor archiwum, zaczął objeżdżać wszystkie parafie diecezji. - Okazało się, że na strychach, w piwnicach, kancelariach odnalazłem jeszcze sporo dokumentów z XIX i XX wieku - przypomina. Bez względu na ich stan i strukturę wszystkie zostały zwiezione do Elbląga.

W lutym w Elblągu odbyła się konferencja naukowa pt. „Życie lokalnych społeczności w Prusach Królewskich wpisane w księgi metrykalne”. W czasie spotkania nawiązano do diecezjalnych zbiorów i prac z nimi związanych. - To księgi przejęte z parafii, niektóre w bardzo złym stanie. Dzięki staraniom Marty Kalinowskiej z Olsztyna Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało pieniądze na renowację zniszczonych metrykaliów - relacjonował ks. prof. Wojciech Zawadzki.

Jak przyznają naukowcy, księgi metrykalne to potężny materiał badawczy. Wciąż nie jest on do końca rozpoznany, przebadany i wykorzystany.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama