To "potężny materiał badawczy".
W grudniu 2016 roku zakończyła się renowacja zniszczonych metrykaliów z Archiwum Diecezji Elbląskiej. Ksiąg tych było 30. O rozpoczęciu prac związanych z ich ratowaniem zadecydował bp Jacek Jezierski pod koniec 2014 roku.
Archiwum Diecezji Elbląskie powstało 1998 roku. Ks. prof. Wojciech Zawadzki, dyrektor archiwum, zaczął objeżdżać wszystkie parafie diecezji. - Okazało się, że na strychach, w piwnicach, kancelariach odnalazłem jeszcze sporo dokumentów z XIX i XX wieku - przypomina. Bez względu na ich stan i strukturę wszystkie zostały zwiezione do Elbląga.
W lutym w Elblągu odbyła się konferencja naukowa pt. „Życie lokalnych społeczności w Prusach Królewskich wpisane w księgi metrykalne”. W czasie spotkania nawiązano do diecezjalnych zbiorów i prac z nimi związanych. - To księgi przejęte z parafii, niektóre w bardzo złym stanie. Dzięki staraniom Marty Kalinowskiej z Olsztyna Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało pieniądze na renowację zniszczonych metrykaliów - relacjonował ks. prof. Wojciech Zawadzki.
Jak przyznają naukowcy, księgi metrykalne to potężny materiał badawczy. Wciąż nie jest on do końca rozpoznany, przebadany i wykorzystany.