Nowy numer 48/2023 Archiwum

Do Betlejem śpieszą!

Już za kilka dni pójdziemy, by pokłonić się Bożej Dziecinie.

Orszak Trzech Króli, czyli największe uliczne jasełka, to jedna z najmłodszych tradycji bożonarodzeniowych. W tym roku wyruszy pod hasłem: „Pokój i dobro”. Scenariusz jasełek opowiada o stworzeniu świata, przyrodzie i jej ochronie.

Orszak franciszkański przejdzie 6 stycznia ulicami Kwidzyna. Wśród jego uczestników będzie można spotkać św. Franciszka i św. Klarę. Kolumna wyruszy o 13.30 z katedry św. Jana Ewangelisty. Tam też zostanie odegrana pierwsza scenka, drugą obejrzeć będzie można na „deptaku” (ul. Piłsudskiego). Następnie orszak będzie się kierował w stronę kościoła Świętej Trójcy. Zatrzyma się przy żywej szopce, gdzie zostaną odegrane jasełka.

6 stycznia to również pierwszy piątek miesiąca. Tego dnia w kościele Świętej Trójcy odbędzie się Strefa Chwały. Zaśpiewa na niej Magda Anioł. Strefa zwieńczy orszak. Rozpoczęcie o godz. 15. Także o 13.30 wyruszy elbląski Orszak Trzech Króli. Wyjście, podobnie jak w ubiegłych latach, z placu Jagiellończyka. Pokłon Bożej Dziecinie będzie można złożyć w katedrze św. Mikołaja. W czasie przemarszu zostaną wypuszczone w niebo baloniki z intencjami. Po orszaku w katedrze zostanie odprawiona Msza św. w intencji uczestników jasełek.

W Sztumie orszak rozpocznie się Mszą św. o 12.30 w kościele św. Anny. Kolumna dotrze do kościoła św. Andrzeja Boboli. W Iławie za organizację orszaku odpowiadają wszystkie parafie. Wyruszy on z amfiteatru i ulicami miasta dotrze do kościoła Przemienienia Pańskiego. Na trasie uczestnicy jasełek staną przed bramą wyboru. Spotkają chodzące na szczudłach anioły. Będą one podpowiadać idącym za gwiazdą, by wybrali dobro, radość, miłość i piękno. Tego dnia mieszkańcy Iławy zostaną obdarowani anielskimi piórkami.

Po raz drugi Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Nowego Stawu. Do udziału w wydarzeniu zaproszone są całe rodziny. Organizatorem przedsięwzięcia są parafia św. Mateusza Apostoła, Stowarzyszenie Coolturalny Nowy Staw oraz Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki. Orszak wyruszy po Mszy św. sprawowanej o godzinie 11.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy