Nowy numer 41/2019 Archiwum

Cofka znów pokazała groźne oblicze

Woda na rzece Elbląg to opada, to rośnie. Cały czas jest jednak w pobliżu stanu alarmowego i zagraża miejscowościom położonym w okolicy.

Winnym tej sytuacji jest mocny wiatr, który wdmuchuje wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki, oraz silne opady śniegu.

Szczególnie zagrożone podtopieniami są miejscowości Nowakowo i Nowotki. Także w Elblągu wzdłuż bulwaru Zygmunta Augusta oraz kilku innych miejscach strażacy rozstawiali rękawy chroniące przez zalaniem.

- Ułożono 90 metrów rękawów wodnych wzdłuż drogi powiatowej nr 1100N w Nowakowie żeby woda nie przelała przez koronę wału. Osoby zamieszkałe w dwóch najbliżej położonych rzeki budynkach w Nowakowie przebywają w swoich mieszkaniach na piętrze. 21 rękawów wodnych znajduję się jeszcze w OSP Nowakowo i w każdej chwili, jeżeli zajdzie konieczność ich wykorzystania, zostaną ustawione. Przygotowana także jest przyczepa, która jest wypełniona workami z piaskiem - poinformował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Elblągu.

Strażacy wyjeżdżali też do powalonych przez wiatr drzew, kilka z nich spadło na zaparkowane samochody. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło dyżury przeciwpowodziowe.

Z tym niebezpiecznym zjawiskiem jakim jest cofka ostatnio mieliśmy do w grudniu ubiegłego roku. Poprzednim razem woda szybko opadła, teraz prognozy są niestety gorsze. Obecnie ogłoszone ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje do 6 stycznia. Zgodnie z prognozami podmuchy wiatru, które obecnie dochodzą do 75 km/h tego dnia mają zelżeć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL