Nowy numer 38/2023 Archiwum

W duchu jedności

Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan brzmi: "Pojednanie - miłość Chrystusa przynagla nas" (2 Kor 5, 14-20).

Spotkania w duchu ekumenicznym już trwają. 5 stycznia bp Jacek Jezierski wygłosił kazanie w czasie nabożeństwa ekumenicznego w zborze Kościoła zielonoświątkowego we Fromborku. Gospodarzem spotkania był pastor prezbiter Wojciech Gajewski.

Już jutro bp Jezierski będzie przewodniczyć Mszy św. w kościele św. Brata Alberta w Elblągu z okazji Dnia Judaizmu w Kościele rzymskokatolickim.

Główne nabożeństwo ekumeniczne w naszej diecezji odbędzie się 5 lutego. O godz. 18 w katedrze św. Mikołaja zostanie odprawiona Msza św. w intencji jedności chrześcijan. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup elbląski, a kazanie wygłosi bp Marcin Hintz, biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Dekret o ekumenizmie wydał w 1964 r. Sobór Watykański II. Podkreślono w nim, że sercem ruchu ekumenicznego jest modlitwa. W dekrecie znalazła się zachęta, by praktykować Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W czasie tegorocznego tygodnia rozważany jest tekst zaczerpnięty z drugiego Listu do Koryntian 5, 14-20. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Niemiec.

Program spotkań:

17 stycznia - Dzień Judaizmu w Kościele rzymskokatolickim - Mszy św. w parafii św. Brata Alberta w Elblągu przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Jacek Jezierski. Msza św. odprawiona zostanie o godz. 18.

19 stycznia - liturgia Chrztu Pańskiego w parafii greckokatolickiej Narodzenia NMP w Pasłęku pod przewodnictwem ks. mitrata Andrzej Soroka. Homilię wygłosi o. Grzegorz Piśko OFMConv. Rozpoczęcie o godz. 10.

20 stycznia - nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim w Mikołajkach Pomorskich. Gospodarzem spotkania będzie ks. Marcin Pilch z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Homilię wygłosi ks. Marek Karczewski. Rozpoczęcie o godz. 18.

21 stycznia - nabożeństwo ekumeniczne w parafii rzymskokatolickiej św. Jana Chrzciciela w Szymonowie. Gospodarzem spotkania będzie ks. Dariusz Piórowski. Homilię wygłosi bp Jezierski. Rozpoczęcie o godz. 17.

24 stycznia - nieszpory ekumeniczne w Wyższym Seminarium Duchownym  w Elblągu. Homilię wygłosi ks. Marek Mariusz Antonowicz z Kościoła prawosławnego. Rozpoczęcie o godz. 18.

25 stycznia - nieszpory ekumeniczne w parafii rzymskokatolickiej św. Pawła w Elblągu. Gospodarzem spotkania będzie o. Piśko OFMConv. Homilię wygłosi ks. Pilch z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Rozpoczęcie o godz. 18.

29 stycznia - Msza św. w intencji jedności chrześcijan w parafii Kościoła polskokatolickiego Dobrego Pasterza w Elblągu. Gospodarzem spotkania będzie ks. Kazimierz Klaban. Homilię wygłosi bp Jezierski. Rozpoczęcie o godz. 17.

26 stycznia - Dzień Islamu w Kościele rzymskokatolickim w Polsce. Msza św. pod przewodnictwem bp. Jezierskiego zostanie odprawiona w kościele św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu. Rozpoczęcie o godz. 18.

5 lutego - główne nabożeństwo ekumeniczne w diecezji elbląskiej. Msza św. w intencji jedności chrześcijan zostanie odprawiona w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Jezierski. Homilię wygłosi bp Hintz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Rozpoczęcie o godz. 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast