Nowy numer 42/2020 Archiwum

By cieszyć się życiem

Uczucia pełnią bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Warto więc nauczyć się je nazywać i wykorzystywać.

- Uczucia to trudny temat. Najczęściej sprawiają nam one kłopoty. Pogłębiają je problemy w rodzinach, pracy, życiu codziennym - wymienia pani Agnieszka. - Rozwiązanie problemu poprzez poznanie uczuć jest ważne. W przyszłości pozwoli cieszyć się życiem w pełni. Czasem mówimy, że złość jest zła. Jeśli robimy komuś krzywdę to tak, jeśli nie, to mamy do niej prawo - zwraca uwagę kobieta.

Pani Agnieszka ma nadzieję, że nauczy się rozpoznawać i nazywać złe uczucia. A dzięki temu przestanie je pielęgnować w sobie.

Uczestniczki rekolekcji otrzymały m.in. listę uczuć, jakie powstają, gdy potrzeby są i nie są zaspokojone. Np. za uczuciem rozczarowania może stać oczekiwanie uznania, przyjęcia. Może się to wiązać z brakiem poczucia własnej wartości. Odpowiednio nazywając uczucie, człowiek ma szansę spytać: co jest dalej i nie zatrzymywać się na nim. 

- Jest mi trudno w życiu. Obecnie jestem sama, bo dzieci już się wyprowadziły. Te rekolekcje to moje osobiste poszukiwanie tego, co jest dobre. Przyszłam tu z nadzieją, że to wszystko co we mnie jest niepoukładane zdołam poukładać, a wszelkie pustki wypełnię dobrem - zwierza się pani Mariola.

Kobieta idąc na rekolekcję, nie wiedziała czego się spodziewać. Zachwyciło ją już pierwsze spotkanie, w czasie którego m.in. obejrzała film „Jak w niebie”. Opowiada on o kompozytorze, który zakłada chór. Produkcja ukazując emocje każdego z chórzystów, uzmysławia widzowi, że wszystkie emocje pochodzą od Boga.

Jak przyznaje prowadząca rekolekcje, s. Renata, poznając siebie, uczymy się lepiej funkcjonować w świecie. Zdobywamy kręgosłup. Potrzebujemy mniej zewnętrznych podpórek, rzadziej reagujemy lękiem.

W rekolekcjach uczestniczyły kobiety nie tylko z Elbląga, ale i m.in. z Olsztyna, Gdyni. Sesje rekolekcyjne „Trudne uczucia - błogosławieństwo czy przekleństwo” zorganizowała grupy Idące za Jezusem. Była to jedna z inicjatyw podejmowanych przez wspólnotę.

S. Renata Ryszkowska - na co dzień pracuje w domu Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa Sacre Coeur w Pobiedziskach. Organizuje rekolekcje i warsztaty oraz przyjmuję grupy z własnym programem. Towarzyszy osobom w ich duchowym rozwoju i poszukiwaniach, jak również podczas rekolekcji ignacjańskich.  

Czytaj także: Poznać siebie - rzecz bezcenna

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama