Nowy numer 38/2023 Archiwum

Spojrzeć na Damaszek

Ekumeniczne nieszpory w święto nawrócenia św. Pawła.

Święto nawrócenia św. Pawła to dzień kończący w Kościele Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W parafii św. Pawła w Elblągu tego dnia odbyły się ekumeniczne nieszpory.

- Zapraszam każdego z was, aby modląc się poznawalibyśmy się nawzajem. Przecież żyjemy, pracujemy obok siebie. Nieraz jesteśmy anonimowi, abyśmy byli mniej anonimowi i spoglądali na siebie z większą ufnością. Niech patron dnia dzisiejszego wspomaga nas w dążeniu ku jedności - powiedział o. Grzegorz Piśko OFMConv, proboszcz parafii św. Pawła. 

W homilii ks. komandor Marcin Pilch z Kościoła ewangeliczko-augsburskiego zachęcił, aby raz jeszcze spojrzeć na historię św. Pawła, na wydarzenie spod Damaszku.

- Apostoł Paweł - wcześniej Saul, Szaweł - to człowiek, który bez wątpienia miał największy wpływ na historię chrześcijaństwa. Choć nigdy osobiście nie spotkał Jezusa jego sława przyćmiła wszystkich uczniów Nauczyciela z Nazaretu - powiedział ks. Pilch.  

W dalszej części kazania zwrócił uwagę, że do dziś można toczyć spory czy Jezus miał większy wpływ na Pawła, czy Paweł na wizerunek Jezusa, który później utrwalił się w chrześcijaństwie.

Natomiast, jak przyznał ks. Pilch, o ironię zakrawa fakt, że w tradycji chrześcijańskiej bardzo często Paweł stawiany jest razem z Piotrem. Obaj swoje święto obchodzą 29 czerwca. - Niemal wszędzie występują razem. Tymczasem w jakiś sposób byli to przeciwnicy. W Nowym Testamencie zachowały się ślady ich sporów, a nawet otwartych dyskusji na oczach tamtego Kościoła - wskazał.

Zwycięski okazał się sposób ukazania Jezusa przez Pawła. - Wpływ Pawła na obraz Jezusa był tak wielki, że niektórzy mówią, iż my dzisiaj nie powinniśmy nazywać się chrześcijanami od Chrystusa, lecz paulistami od Pawła - dodał ks. Pilch.   

Pastor Wojciech Gajewski, z Kościoła zielonoświątkowego w słowie skierowanym do zgromadzonych w kościele pytał czy w naszym życiu wydarzył się Damaszek, moment, w którym spotkaliśmy Chrystusa? Czy jest w naszym życiu miejsce, które moglibyśmy nazwać Damaszkiem?

W diecezji elbląskiej czas modlitw o jedność chrześcijan został przedłużony. Główne nabożeństwo ekumeniczne - Msza św. w intencji jedności chrześcijan zostanie odprawiona 5 lutego o godz. 18 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Jacek Jezierskie, homilię wygłosi bp Marcin Hintz, biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast