Nowy numer 38/2023 Archiwum

Nowy szef Sztabu Generalnego

Były dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył dziś akt mianowania na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałowi broni Leszkowi Surawskiemu.

Pochodzący z Gołdapi gen. Surawski w latach 2012-2016 był dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Jednocześnie prezydent odwołał dotychczasowego szefa SGWP gen. Mieczysława Gocuła, który odchodzi na emeryturę.

- Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, to bardzo odpowiedzialna misja. W polskim wojsku dzieje się wiele zmian, oprócz modernizacji, jesteśmy w trakcie układania nowej struktury kierowania i funkcjonowania. Struktury, w której chciałbym, aby szef Sztabu Generalnego zajął pozycję silniejszą niż do tej pory. (…) To pańskie doświadczenie życiowe, doświadczenie wojskowe, doświadczenie bojowe powoduje, że z całą powagą mogę powiedzieć, że jest pan doświadczonym żołnierzem - powiedział prezydent Duda zwracając się do nowo mianowanego dowódcy.

Uroczysta ceremonia przekazania obowiązków szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odbyła się na dziedzińcu tej instytucji w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który w swoim wystąpieniu podkreślił jaką prawdziwą rolę powinien pełnić sztab generalny. - Powinien on być umysłem, sercem i ośrodkiem decyzji Wojska Polskiego - podkreślił minister.

Na zakończenie swojego przemówienia minister wyraził nadzieję, że armia polska pod dowództwem generała Surawskiego spełni wszystkie nadzieje jakie są w niej pokładane. - Przyszłe zdania będą jeszcze bardziej wymagające, a Sztab Generalny Wojska Polskiego będzie miał w tych czasach bardzo duże znaczenie - zakończył minister.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast