Dla pani Eweliny przejdź do galerii

Mieszkańcy Nowego Stawu i okolic robią wszystko, co w ich mocy, by pomóc chorej kobiecie.

Ewelina Rój-Sznaze ma 33 lata. Mieszka w Brzózkach. Do listopada ubiegłego roku jej świat skupiał się wokół dzieci: 11-letniej Weroniki i 8-letniej Juli.

Kilka miesięcy temu jej życie wywróciło się do góry nogami. Wizyta u lekarza spowodowana silnym osłabieniem przyniosła nieoczekiwaną diagnozę: przewlekła białaczka szpikowa.

Obecnie trwają poszukiwania bliźniaka genetycznego pani Eweliny, czyli dawcy szpiku. Do akcji "Fundacji DKMS - Pokonajmy nowotwory krwi" przyłączył się nowostawski dom kultury. Akcja informacyjna trwa od ponad dwóch tygodni. Dotychczas, jako dawcy, zarejestrowało się ponad 120 osób.

W sobotę 11 lutego w Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie odbył się koncert charytatywny dla pani Eweliny. Zebrani w galerii mogli obejrzeć występy artystyczne dzieci, młodzieży i dorosłych. Wziąć udział w licytacji przedmiotów oraz poczęstować słodkościami.

Każdy mógł także napisać życzenia dla pani Eweliny na wcześniej przygotowanych kartkach. Wolontariusze zaangażowani w przedsięwzięcie odśpiewali specjalnie przygotowaną piosenkę.

Gościem specjalnym spotkania był dawca rzeczywisty, Sławomir Kochanowicz z Malborka. W bazie dawców zarejestrował się siedem lat temu. - Wolontariuszom zadałem mnóstwo pytań. Najpierw było jedno, a później pewnie 100. Ale zgodziłem się - przypomniał pan Sławomir.

Telefon z fundacji z informacją, że znalazł się bliźniak genetyczny zadzwonił po pięciu latach. - Nie ukrywam, troszeczkę zapomniałem, że się zarejestrowałem - powiedział

Kiedy padło pytanie, czy nadal jest zdecydowany oddać szpik emocje były ogromne. Poprosił o… telefon za 15 minut. Zgodził się. Badania przygotowujące do przeszczepu trwały ok. 5 miesięcy. Pan Sławomir wie, że był dawcą szpiku dla 50-letniej kobieta. Więcej informacji dawca o biorcy może uzyskać po 2 latach od przeszczepu. Pan Sławomir będzie mógł to zrobić w czerwcu. Jak zapewnia, będzie o to zabiegał.

Pani Ewelina spotkanie mogła oglądać dzięki transmisji internetowej.

Akcja rejestracji dawców odbędzie się w niedzielę 12 lutego w Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie oraz w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. Rozpoczęcie o godzinie 10, a zakończenie o 16.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..