Nowy numer 38/2023 Archiwum

Pączek w klatce

W liście do parafian znaleźli zaproszenie do spędzenia tłustego czwartku w gronie sąsiadów.

Od siedmiu lat osoby mieszkające w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku otrzymują „list do parafian”. W najnowszym, lutowym, padła propozycja na spędzenie tłustego czwartku, a mianowicie „Pączek w klatce”.

- Naszym hasłem na obecny rok są słowa: „Dobre sąsiedztwo buduje parafię” - mówi Janina Orłowska. - Chodziło o zorganizowanie czasu w taki sposób, by sąsiedzi mogli się spotkać, porozmawiać ze sobą, bo wiadomo, na co dzień każdy z nas jest zaganiany. Jest praca, dom itd. A nasze mieszkania to tak naprawdę klatki. Przychodzimy z pracy i każdy się w nich zamyka.

- Problem jest duża anonimowość w blokach. Szczególnie w tych budujących się, gdzie mieszkają nowe rodziny, małżeństwa. Ludzie się nie znają - przyznaje ks. Józef Miciński, proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej.

Przygotowując program duszpasterski na rok 2016-2017, pani Janina zaproponowała w formie żartu, by w lutym zorganizować sąsiedzki tłusty czwartek. - Początkowo to był żart, ale przeanalizowaliśmy ten pomysł i stwierdziliśmy, że rzeczywiście to może się udać - opowiada. - Takie inicjatywy mogą integrować mieszkańców - tłumaczy ksiądz proboszcz.

Program Odnowy i Ewangelizacji Parafii to proces rozłożony na ponad 20 lat. Jest on oparty o rytuał przygotowania do chrztu osób dorosłych i rozpoczyna się od budowania wspólnoty. Etap ten kończy się Tygodniem Braterstwa. Po nim powstają grupy sąsiedzkie, które raz w miesiącu spotykają się na wspólnej modlitwie, czytaniu słowa Bożego, rozmowie na określony temat. Całość jest wcześniej opracowana.

W malborskiej parafii Tydzień Braterstwa odbędzie się najprawdopodobniej za 2-3 lata. - Wydarzenia tego roku mają nas do niego podprowadzić - zauważa ks. Józef Miciński. - W założeniu programu jest dążenie do jedności w rodzinach, a poprzez to zbliżenie się do Boga - dodaje pani Janina.

W diecezji elbląskiej do programu przyłączyły się także parafie Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Miłosierdzia Bożego w Malborku, a w Elblągu - Matki Bożej Królowej Polski i św. Józefa.

W całej Polsce do programu przystąpiło ponad 20 parafii, większość na południu Polski. Raz w roku odbywa się spotkanie ich członków. W Malborku miało ono miejsce w 2013 roku. Do miasta przyjechali m.in. mieszkańcy Przemyśla, Łęcznej, Lublina, Torunia - łącznie ponad 400 osób. Wszyscy nocowali u rodzin. W tym roku malborscy parafianie wyruszą do Hrubieszowa.

Cały tekst w „Gościu Elbląskim” 8/2017 na niedzielę 26 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast