Nowy numer 41/2019 Archiwum

Czy zachowuję się jak trzeba? przejdź do galerii

Uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych to lekcja, z której można wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Od złożenia kwiatów na Skwerze Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się uroczystości upamiętniające bohaterów podziemia antykomunistycznego w Malborku.

W okolicznościowym przemówieniu Marek Charzewski, burmistrz Malborka, zwrócił się przede wszystkim do młodzieży. Stwierdził, że dla nich Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to lekcja historii, z której można wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Dla młodzieży szczególną osobą spośród wyklętych jest Danuta Siedzikówna ps. „Inka”. - Dla wielu z was, gdybyście żyli w tamtym czasie, byłaby nieco starszą koleżanką - powiedział M. Charzewski. Przypomniał również, że siedząc w celi śmierci, pisała ona grypsy. Ten najpopularniejszy brzmiał: „Powiedźcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

- Myślę, że to jedno z ważniejszych przesłań - szczególnie dla was, droga młodzieży. Warto w swoim życiu zadać pytanie: czy zachowuję się jak trzeba wobec swojej rodziny, rodaków, ojczyzny? - mówił burmistrz Malborka. - Zachęcam, żeby każdy z nas w swoim sumieniu i sercu zadał sobie takie pytanie. Odpowiedzi nie oczekujcie od przyjaciół, znajomych, rodziny. Każdy z nas sam musi zadać i odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Następnie ulicami Malborka odbył się przemarsz do ronda im. Danuta Siedzikówna ps. „Inka”. - Dla mnie, jako harcerza, żołnierze wyklęci są wzorami do naśladowania - przyznał Filip Tkaczyk. - Od małego byłem wychowywany w taki sposób, by Armia Krajowa i żołnierze wyklęci to były dla mnie wzory.

II Malborska Drużyna „Watra”, do której należy Filip, pielęgnuje pamięć o wyklętych, organizując m.in. specjalne rajdy, czy też wspólnie uczestnicząc w pogrzebach bohaterów podziemia antykomunistycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL