Św. Józef w świetle Biblii

Ruszył kolejny semestr Elbląskiej Szkoły Biblijnej.

Wykład „Św. Józef w świetle Biblii” przedstawił ks. prof. Marek Karczewski w czasie spotkania Elbląskiej Szkoły Biblijnej, które odbyło się w sobotę 18 marca.

Święty Józef może wydawać się drugorzędnym świętym - niewiele o nim napisano nawet w tekstach biblijnych (wspominają o nim jedynie św. Łukasz i św. Mateusz) - ale w Kościele, w pobożności, odgrywa szczególną rolę.

U św. Łukasza o św. Józefie przeczytać możemy, gdy mowa jest o zwiastowaniu (Łk 1,26-27) oraz narodzinach Jezusa (Łk 2, 4-7).

Znane jest imię ojca św. Józefa - Jakub. Zostało ono zapisane w genealogii Jezusa Chrystusa. W tekście, który otwiera Ewangelię św. Mateusza. Nie zostało natomiast w Piśmie Świętym zapisane imię matki św. Józefa.

W Ewangelii św. Mateusza odnajdujemy wypełnienie się proroctw, w których miał swój udział św. Józef. Jest to m.in. proroctwo dotyczące dziewiczych narodzin Jezusa z Maryi (Mt 1,23 - Iz 1,14), to mówiące o celu ucieczki Świętej Rodziny (Mt 2,18 - Oz 11,1), jak również męczeństwie dzieci z Betlejem (Mt 2,25 - Jr 31,15).

Święty Józef jest uważany za tego, który pomaga w sprawach ostatecznych, najtrudniejszych. To wzór mężczyzny, męża i ojca, który wie, co robi. Jest dojrzały w swojej posłudze.

Jan Paweł II wydał adhortację apostolską o św. Józefie „Redemptoris Custos”, a Franciszek zarządził, by we Mszy św. wymieniać jego imię jako Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Kolejne spotkania Elbląskiej Szkoły Biblijnej: 1 kwietnia, 20 maja, 6 czerwca. Rozpoczęcie o godz. 9 w Wyższym Seminarium Duchownym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..