Nowy numer 41/2019 Archiwum

Ziemia z dobrym zaczynem

Tym dokumentem papież powołał do życia kilka nowych diecezji w Polsce, także elbląską.

Pierwszym biskupem diecezji elbląskiej został ustanowiony bp Andrzej Śliwiński, który wcześniej był biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej. Biskup Śliwiński pełnił urząd do 2 sierpnia 2003 roku. Zmarł 9 września 2009 roku i spoczął w nowo wybudowanej krypcie biskupów elbląskich w katedrze.

– Diecezja elbląska, choć bardzo młoda, czerpie z bogatego dziedzictwa, z kultury materialnej i duchowej poprzednich pokoleń. Ozdobą tej ziemi jest około 60 gotyckich świątyń, zbudowanych do XIV wieku – wyjaśnia ks. prof. Wojciech Zawadzki. – Męczeńska krew św. Wojciecha, która przed tysiącem lat została tu przelana, stale pozostaje „zaczynem” nowych męczenników i nowych świętych. Lud tej ziemi ma swych odwiecznych, wypróbowanych patronów, ale też tych najnowszych, często jeszcze nie kanonizowanych. Wielu z nich przeżywało swą golgotę podczas II wojny światowej, w obozie koncentracyjnym Stutthof na Mierzei Wiślanej. Patronem kapłanów diecezji elbląskiej został ustanowiony 10 kwietnia 2010 roku bł. ks. Władysław Demski, męczennik ostatniej wojny światowej. Diecezja elbląska w 80 proc. składa się z terytorium dawnej diecezji warmińskiej, reszta to tereny niegdysiejszej diecezji gdańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL