Nowy numer 41/2019 Archiwum

Prezydent pyta szefa MON

Chodzi o utworzenie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu.

Prezydent Andrzej Duda w liście do Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej, pyta o realizację decyzji podjętych podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie - m.in. o utworzenie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu.

"Pan prezydent zwraca uwagę, że jest to bardzo pilne dla Polski i całego Sojuszu" - powiedział IAR Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego KPRP.

Prezydent Duda zwrócił także uwagę, że zgodnie z przyjętym harmonogramem, dowództwo ma osiągnąć wstępne zdolności do końca czerwca tego roku, a pełną gotowość do końca następnego roku.

"W tym piśmie pan prezydent po prostu zwraca się do pana ministra z prośbą o przedstawienie wyczerpującej informacji na temat zaawansowania prac nad utworzeniem tego dowództwa" - wyjaśnił Magierowski.

W październiku ubiegłego roku w Brukseli odbyła się sesja ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu.

Po jej zakończeniu min. Macierewicz poinformował, że „dowództwo dywizji w Elblągu będzie koordynowało bataliony, które NATO wyśle w 2017 r. do państw bałtyckich.

Do Polski taki batalion trafi w kwietniu, z kolei w styczniu rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju brygady z USA”.

„Temu dowództwu została przypisana rola koordynatora wszystkich czterech bojowych grup batalionowych, które będą współdziałały z brygadami estońskimi, łotewskimi i litewskimi, ale koordynacja będzie należała do dowództwa sytuowanego w Elblągu” - wytłumaczył szef MON.

W czasie ubiegłorocznego spotkania uzgodniono, które kraje wyślą wojska na wschodnią flankę NATO: do Polski i krajów bałtyckich, gdzie rozmieszczone zostaną cztery batalionowe grupy bojowe liczące po około 1000 żołnierzy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL