Nowy numer 41/2019 Archiwum

Po śladach Ojca Świętego

Tego dnia wszystkie drogi prowadzą do Gizerka, w hołdzie Janowi Pawłowi II.

W niedzielę 26 marca 2017 roku odbędzie się trzynasta już Pielgrzymka Rowerowa wokół Jezioraka w hołdzie Janowi Pawłowi II, otwierająca sezon turystyki rowerowej i kajakowej w powiecie iławskim.

Przez ostatnie lata organizatorzy rozszerzyli sposób upamiętnienia dwukrotnego pobytu nad Jeziorakiem metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża świętego Jana Pawła II.

Uczestnicy udają się do kapliczki, która upamiętnia miejsce, gdzie 28 lipca 1973 roku modlił się Jan Paweł II, wtedy kardynał Karol Wojtyła. Polski następca świętego Piotra dwukrotnie pływał kajakiem po Jezioraku.

Pierwszy raz w 1959 roku, drugi w 1973 roku. Odwiedził wtedy swojego przyjaciela ks. Stanisława Grabowskiego mieszkającego nad brzegiem Jezioraka na Gizerku (teraz: Jezierzyce). W 1999 roku na Gizerku zbudowano kaplicę upamiętniająca pobyt w tym miejscu świętego papieża.

Tradycyjnie o godzinie 9.37 spod iławskiego czerwonego kościoła startuje w 80-kilometrową rowerową pielgrzymkę wokół najdłuższego jeziora w Polsce Jezioraka grupa maxi prowadzona przez Krzysztofa Zakretę. Trasa będzie wiodła przez Siemiany, Jerzwałd, Zalewo, Śliwę, Boreczno, Sąpy, Makowo do Gizerka.

Natomiast o godzinie 11.00 z przystani Skarbek (Iława, ul. M. Wańkowicza) w 14-kilometrową trasę wypłynie grupa kajakarzy prowadzona przez Krzysztofa Truszczyńskiego. Trasa wodna będzie wiodła przez Szałkowo, Jażdżówki do Gizerka. To czwarta edycja tego wydarzenia.

Tego samego dnia o godzinie 12.30 spod iławskiego czerwonego kościoła grupę rodzinną 24-kilometrową trasą rowerową poprowadzi miejski przewodnik PTTK Dariusz Paczkowski. Trasa będzie wiodła przez Szałkowo, Jażdżówki do Gizerka.

Wszystkie trzy grupy około godziny 13.30 spotkają się pod papieską kapliczką. W tym miejscu pątnicy zapalą znicze, najstarszy pielgrzym złoży wiązankę kwiatów, odśpiewają ulubioną pieśń Jana Pawła II "Barkę" i posłuchają opowieści przewodnika miejskiego Dariusza Paczkowskiego. Papieskie dęby zostaną umocnione wodą z włoskiego Papieskiego Sanktuarium Świętego Domu Madonny w Loreto.

Po ukończeniu pielgrzymki wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe zdjęcie. Tak więc, 26. marca 2017 roku wszystkie drogi prowadzą do Gizerka, w hołdzie Janowi Pawłowi II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL