Nowy numer 43/2020 Archiwum

Parafia na cztery i pół wioski

Przez 25 lat istnienia mieli aż 11 proboszczów. - Dziękujemy Panu Bogu za każdego z nich - mówi pani Krystyna.

Decyzję o utworzeniu parafii wierni przyjęli z ogromną radością. Pierwszym jej proboszczem został ks. Jerzy Piątkowski. Parafia obejmowała wioski Kępki, Stobna, Bielnik Drugi i Janowo. - Wtedy to były cztery wioski, dziś jednak liczymy cztery i pół wioski - śmieje się obecny proboszcz ks. Dariusz Kulecki. Dekretem z dnia 16 stycznia 2003 r biskup elbląski Andrzej Śliwiński włączył do parafii Kępki część miejscowości Kępiny Małe.

- Cieszyliśmy się ogromnie, że wreszcie jesteśmy na swoim - zauważa pan Ryszard. - Mieliśmy więc księdza już u siebie, ale łatwo nie było, bo właściwie nie miał gdzie mieszkać - mówi pani Krystyna. - Pierwszą zimę to ksiądz Jerzy miał naprawdę trudno. W salce przy kościele, która służyła mu za mieszkanie, nieraz było tak zimno, że woda zamarzała w szklance. To nie żart - dodaje.

Radość nie trwała jednak długo. Ksiądz Jerzy po około półtora roku opuścił parafię. Brak plebanii sprawił, że trudno było o jego następcę. Przez następny rok biskup mianował dwóch księży administratorów parafii. - Następnym proboszczem, który również podjął próbę budowy plebanii, był dopiero w 1995 r. ks. Krzysztof Bałbaczyński - wyjaśnia B. Pyszka. - Jego prace nieco poprawiły warunki, ale to jeszcze nie było to. Ksiądz Krzysztof posługiwał w Kępkach stosunkowo długo, bo aż cztery lata.

W następnych czterech latach proboszczowie zmieniali się co roku. - Nie mieliśmy chyba szczęścia, żaden nie mógł zagrzać tu miejsca. Choć odchodzili z bardzo różnych powodów, wszystkich ich bardzo dobrze wspominamy i dziękujemy Panu Bogu za każdego z nich - zaznacza K. Staniucha.

Wszystko zmieniło przyjście ks. Grzegorza Królikowskiego. - Jemu ostatecznie udało się dobudować plebanię do kościoła. I wreszcie proboszcz mógł mieszkać godnie - zwraca uwagę Bernard Pyszka. - To chyba ostatecznie zakończyło naszą "klątwę" - dodaje z uśmiechem.

W sumie przez 25 lat istnienia diecezji parafią Kępki opiekowało się aż 11 księży - 8 proboszczów i 3 administratorów.

Pełna historia parafii Kępki w "Gościu Elbląskim" na 2 kwietnia 2017.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama