Nowy numer 38/2021 Archiwum

Gwiazda inspiracji

- W tym obrazie Maryja zaprasza nas, aby pójść za Nią - mówi ks. Grzegorz Puchalski, dyrektor elbląskiego Centrum Nowej Ewangelizacji.

Już w najbliższą sobotę (25 marca) o godz. 16. w kościele Bożego Ciała w Elblągu zostanie poświęcony obraz Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, który właśnie trafił do naszego diecezjalnego centrum.

- Przywieźliśmy go z Gubina, na zachodzie Polski. To kopia obrazu, który wisi w tamtejszym Kościele Rektoralnym, przy domu Wspólnoty św. Tymoteusza - wyjaśnia ks. Piotr Bryk.

W tym lubuskim mieście powstaje jeden z trzech na świecie Kampusów Nowej Ewangelizacji, pod opieką Stolicy Apostolskiej.

- Ten obraz jest dla nas inspiracją do realizowania słów papieża Franciszka, który wzywa dziś Kościół: "Idźcie i głoście" - zauważa ks. Piotr. - Ojciec Święty w tych słowach podkreśla, że dziś już nie wystarczy zwyczajne administrowanie w parafii i potrzeba wychodzenia do ludzi. Tak jak Maryja na tym obrazie wychodzi z wieczernika i idzie do ludzi - dodaje z kolei ks. Grzegorz.

Przywieziony obraz to dzieło autorstwa Dinii Bellotti, która namalowała go w lipcu 1992 roku na prośbę Jana Pawła II. Na nim Maryja przedstawiona jest jako prosta dziewczyna przekraczająca próg domu. Przystająca w drzwiach, w półobrocie zwrócona obliczem w kierunku patrzących na wizerunek. Odziana w szaroniebieską zgrzebną suknię bez jakichkolwiek zdobień, zdająca się przynależeć do rodu ludzi prostych i raczej ubogich.

Niewiasta trzyma w swych ramionach drogocenny skarb, jakby odpowiedź na pilną potrzebę świata - małego Jezusa, jedynego Zbawiciela świata. Mały Jezus trzyma w dłoniach świeżą, zieloną gałązkę drzewa oliwnego jakby zapowiedź ustępującego potopu, bezładu i bezkształtu, przypominającą pierwociny odnowionej ziemi - powód radości ocalonego Noego.

- Teologia tego obrazu jest niezwykle bogata - mówi ks. P. Bryk. - Patrząc na ten obraz możemy doświadczyć pewnego poruszenia serca. Niemal słyszymy Jej słowa: "Ja idę z Jezusem. Czy ty idziesz za mną?". To ma nas ciągle motywować, ciągle przypominać, że nie możemy się już wycofać z tej drogi.

- Ten obraz ma też w sobie dużo dynamizmu - zauważa ks. dyrektor. - Maryja stoi w drzwiach wieczernika i obraca się do tych, co są w środku, czyli do nas. A wychodząc patrzy, czy my też idziemy z Nią.

Poświęcenie obrazu odbędzie się ramach kolejnego już Wieczernika, który odbywa się regularnie w kościele Bożego Ciała.

- Są to nasze spotkania z Maryją, na które zapraszamy różne wspólnoty - opowiada ks. Piotr. W czasie najbliższego uczestnicy będą wspólnie modlić się przed obrazem na różańcu, będą mieli również okazję poznać teologię tego dzieła, uczestniczyć we wspólnej Eucharystii i agapie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama