Nowy numer 37/2021 Archiwum

Wielkopostne zamyślenia

W najbliższą niedzielę w parafii św. Anny w Sztumie klerycy wykonają misterium "Siedem Słów Chrystusa z Krzyża".

„Siedem Słów Chrystusa z Krzyża” to znane, tradycyjne misterium. - My je jednak trochę uwspółcześniliśmy i poszerzyliśmy. Dodaliśmy jeden element - adorację ewangeliarza. Zaczerpnęliśmy go z tradycji wschodniej. W ten sposób chcieliśmy uwypuklić znaczenie słowa - mówi kl. Łukasz Golec. - Misterium opiera się na siedmiu słowach Jezusa wypowiedzianych z krzyża. Są one ważne w naszym życiu, ale ważne jest także to, co my robimy ze słowami, które codziennie wypowiadamy.

Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu przygotowują to misterium od lat. W czasie Wielkiego Postu wykonują je w poszczególnych parafiach. W tym roku wybrano dwie z nich: parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie, w której wykonano je 26 marca. Po raz drugi klerycy misterium przedstawią w najbliższą niedzielę w parafii św. Anny w Sztumie. Rozpoczęcie o godzinie 19. 

- Ludzie nas wspierają, każda parafia łoży na utrzymanie seminarium. Z naszej strony jest to możliwość odwdzięczenia się im - zwraca uwagę kl. Michał Semeniuk.

Przygotowane przez kleryków z elbląskiego seminarium misterium rozpoczyna się od procesji, w czasie której śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych. Następnie odczytywane są fragmenty Ewangelii i komentarze. Całość przeplatają pieśni wielkopostne, m.in. „Krzyżu święty, nade wszystko”.

Za liturgię w czasie misterium odpowiadają: kl. Łukasz Golec i kl. Maksymilian Ślizień, a za komentarze dk. Tomasz Jakimowicz. Śpiew zaś wykonują: kl. Michał Semeniuk, kl. Marek Sadłocha, kl. Patryk Jaszkowski, kl. Dawid Krawiec, kl. Łukasz Sołtysiak, kl. Robert Dłuszczakowski, kl. Piotr Chmura, kl. Piotr Kanarek i kl. Filip Biernacki.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama