Tylko dla najlepszych przejdź do galerii

Ponad 60. uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VI) i gimnazjalnych przystąpiło do konkursu wiedzy o objawieniach fatimskich.

Test „Fatima - orędzie nadziei na dzisiejsze czasy” odbył się w ramach XXI Konkursu Religijnego Diecezji Elbląskiej. - Coraz trudniej zachęcić dzieci do udziału w konkursie, ale te, które się zgłosiły, zaangażowały się. Solidnie się przygotowywały. Są zdolne - mówi Barbara Małyska, nauczycielka ze Sztumu.

- Na ogłoszony przeze mnie konkurs zgłosiła się młodzież, której się nie spodziewałam. Myślałam, że sobie żartują, więc powiedziałam im, że jesli nie osiągną pewnego pułapu punktów, to nic z tego nie będzie. Zdziwiłam się, bo ci, po których się tego nie spodziewałam, zdobyli 50 proc. punktów - dodaje Magdalena Wiechowska ze szkoły w Starym Targu.

Uczniowie gimnazjów przygotowywali się z reguły sami. Nauczyciele jedynie podpowiadali im, na co powinni zwrócić uwagę. Katecheci więcej pracy musieli włożyć w przygotowanie uczniów ze szkół podstawowych. Spotykali się, wspólnie czytali obowiązkową literaturę. Zaznaczali najważniejsze: daty, nazwiska, miejsca. W domu należało nauczyć się tego na pamięć. Etap diecezjalny konkursu poprzedziły etapy szkolny i dekanalny.

- Test, według mnie, był bardzo trudny. Najtrudniejsze pytania to to dotyczące znaczenia nazwy miasta Fatima i to odnoszące się do audycji radiowej kard. Josepha Ratzingera - ocenia Karolina ze szkoły w Starym Targu.

- Niektóre pytania były banalne, a inne tak trudne, że naprawdę musieliśmy się zastanowić - przyznaje Agata z Kisielic.

Organizatorami konkursu są Wydział Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej Elbląskiej oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.

Jego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży przesłaniem i miejscem objawień w Fatimie, podkreślenie roli pastuszków fatimskich, jako wzorców w działaniach katechetycznych, pobudzenie twórczej ekspresji, a także promowanie zdolnych uczniów.

Konkurs odbył się 6 kwietnia w Elblągu, wyniki ogłoszone zostaną w najbliższym czasie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..