Nowy numer 23/2021 Archiwum

Nie tylko dla melomanów

Pochodząca z Kwidzyna artystka chce zainteresować dzieci i młodzież muzyką poważną.

I Kwidzyńska Wiosna Muzyczna to jedna z form popularyzacji muzyki poważnej wśród mieszkańców Kwidzyna i całego powiatu. Wydarzenie obejmie trzy koncerty. Pomysłodawczynią festiwalu jest Iwona Glinka, kwidzynianka, profesor Akademii Muzycznej Arte na Cyprze.

Pierwszy z nich wybrzmi 17 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, o godzinie 19. Występowi Iwony Glinki i Anny Sikorzak-Olek towarzyszyć będzie hasło „Magia fletu i harfy”. Jak zaznacza pomysłodawczyni festiwalu, mieszkańcy Kwidzyna po raz pierwszy w swoim mieście będą mieli szansę usłyszeć harfę na żywo.

Kolejne występy obędą się 20 i 21 kwietnia. W czwartek będzie to koncert organowy „Christus resurrexit est!” w wykonaniu Andrzeja Szadejki. Ostatni festiwalowy koncert - „aér+phōné” - będzie szczególny, bo lokalni artyści, młodzież i dzieci wystąpią z profesjonalnymi muzykami. W piątek zagrają: Iwona Glinka (flet), Marta Różańska (obój), Mirosław Pachowicz (fagot) i Flażolety Powiatu Kwidzyńskiego.

Wydarzenie to - według organizatorów - jest także szansą na zainteresowanie muzyką klasyczną uczniów wszystkich typów szkół. Dlatego reklama festiwalu pojawiła się na portalach społecznościowych.

- Festiwal Kwidzyńska Wiosna Muzyczna odbędzie się w regionie splątanych tradycji, tożsamości i historii. W tym miejscu jak w soczewce widać dobre i złe strony transformacji ustrojowej, rozwarstwienie ekonomiczne i społeczne, przemiany urbanizacyjne. W tym kontekście sztuka nie może być komunikatem w jedną stronę: od twórcy do odbiorcy. Kultura to dziś zaproszenie do rozmowy, współuczestnictwa, wzajemnej odpowiedzialności - wskazuje pomysłodawczyni wydarzenia.

Artyści zagrają w kościele pw. Świętej Trójcy w Kwidzynie. Wstęp na koncerty jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama