Nowy numer 28/2018 Archiwum

Budujmy wspólnotę

Tego dnia parafia świętuje potrójnie.

To nasze świętowanie jest po to, aby budować wspólnotę. Tak jak tworzymy wspólnotę narodową, tak musimy zabiegać, aby tworzyć prawdziwą wspólnotę parafialną – mówił w czasie homilii ks. Sławomir Nita, proboszcz parafii MB Nieustającej Pomocy w Drulitach.

Jak podkreślił, 3 maja jest w tym roku uroczysty po trzykroć. – Obchodzimy bowiem święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, narodowe święto Konstytucji 3 Maja i rozpoczynamy przygotowania do obchodów 100. rocznicy objawień w Fatimie – wyliczał. Jednocześnie kapłan zwrócił uwagę, że dziś już nie wszyscy w należyty sposób celebrują swoje przywiązanie do wspólnoty narodowej. – Nie na wszystkich domach widzimy dziś biało-czerwone flagi – zauważał. – Często słyszę tłumaczenie, że to dlatego, iż pochodzimy z różnych regionów kraju. Ale pytam się: czy w tamtych regionach inaczej wschodzi i zachodzi słońce niż tutaj? Czy tam inaczej nasze mamy uczyły nas pacierza? Szacunku do flagi? Modlitwy przed jedzeniem? Szacunku do kapłana? – pytał retorycznie. Do budowania wspólnoty posłużyć miały nie tylko wspólna modlitwa, ale również festyn, który odbył się już po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej. Wierni spotkali się przy wspólnym grillu i cieście, ale także po to, aby zmierzyć się w walce o puchar proboszcza. Reprezentując swoje sołectwa, wierni zmagali się o statuetkę w dwóch kategoriach: fizycznej i umysłowej. Prezentując swoją tężyznę, parafianie sprawdzali siły w zawodach w przeciąganiu liny. Miejscowości wystawiły pięcioosobowe drużyny. W tej konkurencji najlepsi okazali się parafianie z Drulit. Pokonali oni reprezentację Dargowa 2:0. Co ciekawe, większość zwycięskiej drużyny stanowiły przedstawicielki płci pięknej. Panie pokazały swoją moc! Następnie przyszła kolej na konkurencje umysłowe. Do testu wiedzy o historii parafii przystąpiły trzy drużyny. Obok Drulit i Dargowa swoją reprezentację wystawiło również Pieniewo. Uczestnicy musieli wykazać się dogłębną wiedzą nie tylko na temat historii parafii, ale również jej aspektów geograficznych i oczywiście jej działalności religijnej. W tej konkurencji najlepsi po raz kolejny okazali się mieszkańcy stolicy parafii. – Nie ma mocnych na Drulity! – podsumował zmagania pan Staszek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma