Nowy numer 22/2023 Archiwum

Wiedzą jak grać przejdź do galerii

W Kwidzynie trwa XXIV Forum Teatralne Placówek Kształcenia Specjalnego.

W tegorocznym Forum wystąpi 17 zespołów - ok. 220 osób.  

- Przygotowaliśmy przedstawienie dwujęzyczne, ponieważ gościmy wolontariuszkę z Hiszpanii w ramach pracy kwidzyńskiego stowarzyszenia Akwedukt. Pomyślałyśmy, że połączymy polsko-hiszpańskie pomysły na sztukę - opowiada Katarzyna Rudnik. Zespół przygotował przedstawienie pt. „Historia o Błędnym Rycerzu - La historia del caballero andante”.

„Fikcja” to 16. osobowa grupa utalentowanych dzieci - z upośledzeniem umysłowym umiarkowanym i znacznym - z Zespołu Szkół Specjalnych w Kwidzynie. W przeglądzie uczniowie tej szkoły biorą udział od kilku lat.

- Dowartościowujemy nasze dzieci, a szczególnie ich rodziców. Łamiemy stereotyp, że dzieci niepełnosprawne „są z tyłu”, „w ostatniej ławce”. One wychodzą na scenę i pokazują się z jak najlepszej strony. Każdy robi to, co potrafi na miarę swoich możliwości - kontynuuje nauczycielka.

- Grupa teatralna działa cały rok w ramach koła zainteresowań. W naszej szkole przedstawiamy dzieciom koła zainteresowań i one same wybierają, na które z nich chcą chodzić. Nie jest to łatwa praca, bo przedstawienie trzeba dostosować do możliwości uczniów. Na początku roku szkolnego nauczyciel sprawdza możliwości dzieci, które będzie miał w kółku i pod nich piszemy scenariusze przedstawień. Każda rola jest pisana tak, by uczeń pokazał to, co najlepsze. Praca nie jest łatwa, ale satysfakcja jest nieziemska - zapewnia Katarzyna Rudnik.

- Dzieci czekają na tą imprezę, a rodzicie ze wzruszeniem oglądają przedstawienia. Cieszą się, że ich dzieci mogą zaprezentować się na scenie - dodaje.

Organizatorem przeglądu jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie.

Impreza od lat odbywa się w maju. W tym roku jest to 17 i 18 maj. Jak zapewnia Anna Jankowska, dyrektor MOW w Kwidzynie, wydarzenie ma szczególne walory wychowawcze, rewalidacyjne i rehabilitacyjne.

W ubiegłym roku Kwidzyńskie Forum Teatralne Placówek Kształcenia Specjalnego zostało zgłoszone do konkursu „25 lat polskiego systemu rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych” organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W czasie XXIV Forum Teatralnego Placówek Kształcenia Specjalnego w Kwidzynie na scenie wystąpią młodzi artyści z SOSW w Kościerzynie, SOSW nr 1 w Gdyni-Obłuże, SOSW w Barcicach, SOSW w Pelplinie, SOSW w Malborku, SOSW nr 2 w Gdyni, MOW w Debrznie, MOW w Kruszwicy, OREW w Okrągłej Łące, OREW w Prabutach, Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku, Dom dla dzieci im. Janusza Korczaka w Gdańsku, ZSS w Kwidzynie, Przedszkole Kolorowe w Kwidzynie, SOSW w Szymanowie, SOSW w Uśnicach, MOW w Kwidzynie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast