Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pątniczy kiermasz

Weź książkę od pielgrzyma, wesprzyj jego wędrówkę.

Przygotowania do XXV Elbląskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wchodzą na ostatnią prostą. Poszczególne grupy pielgrzymkowe rozpoczynają imienne zapisy, kompletują kadry funkcyjnych i dopinają budżety. Tak też jest w przypadku grupy Salwator-Redemptor z Elbląga, która dziś urządziła kiermasz, mający zasilić pielgrzymią kasę.

- Wszystkie rzeczy, które zgromadziliśmy na naszym stoisku są podarowane przez pielgrzymów z naszej grupy - wyjaśnia Kacper, wolontariusz posługujący na kiermaszu w godzinach porannych. - I oczywiście "kosztują" co łaska - dodaje.

Na stoisku ustawionym przy kościele Matki Bożej Królowej Polski, znajdziemy m.in. książki o bardzo różnorodnej tematyce, pluszaki o bardzo różnorodnych rozmiarach, a także figurki, podstawki, puzzle i wiele innych gadżetów o różnorodnym wyglądzie.

Jak podkreślają wolontariusze, wierni po Mszach Świętych dość chętnie podchodzą i zatrzymują się przy stoisku, aby wesprzeć pielgrzymów. - Niektórzy nawet nic nie biorą ze stolika tylko wrzucają pieniądze do puszki. To bardzo miłe - zauważa Kacper.

Największy popyt był oczywiście po Mszy św. dla dzieci. - Dzieci podchodzą i szukają czegoś dla siebie. Czasem same wyciągają jakieś pieniądze z kieszeni, czasem proszą rodziców - mówi pani Zofia.

Co prawda większość pątników jeszcze przed rozpoczęciem wędrówki wpłaca kwotę, która ma pokryć ich wszelkie potrzeby na trasie. - Ale każdy dodatkowy grosz oczywiście się przydaje - mówi pani Zofia. Zwłaszcza jeśli chodzi o nieprzewidziane wydatki. - A takie zawsze mogą się zdarzyć - zauważa. - Kiedy posługiwałam na jednej z pielgrzymek jako medyczna mieliśmy w tym roku wyjątkowo dużo obtarć i pęcherzy. Wtedy ilość bandaży jakie zużywaliśmy była gigantyczna, dlatego wsparcie dla medycznych jest zawsze potrzebne.

Stoisko wolontariuszy z grupy Salwator-Redemptor jest rozstawione przy kościele oo. redemptorystów przy ul. Robotniczej 69 dziś przez cały dzień, do zakończenia ostatniej Mszy św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy