Nowy numer 39/2023 Archiwum

Ile waży imię Jana Pawła II?

Dzień patrona można spędzać na tysiąc sposobów.

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu spędzili dzisiejszy dzień tak jak swój czas wolny lubił spędzać ich patron. Licealiści pływali na kajakach, obcowali z przyrodą oraz śpiewali "Barkę". To wszystko dlatego, że nad ich szkołą czuwa św. Jan Paweł II.

"Dzień patrona" w elbląskim III LO rozpoczął się od projekcji filmów poświęconych Papieżowi-Polakowi. Uczniowie oglądali m.in. "Karol. Człowiek, który został papieżem", "Z dalekiego kraju", "Świadectwo" czy "Apartament". Następnie każda z klas uczestniczyła indywidualnie w zajęciach, które miały im przybliżyć postać Jana Pawła II.

Reprezentanci klasy IId uczestniczyli w spływie kajakowym, z kolei Ib miała za zadanie przeprowadzić wywiad z księdzem infułatem Mieczysławem Józefczykiem, świadkiem i organizatorem wizyty Jana Pawła II w Elblągu.

Młodzież z IIe wędrowała po naszym mieści i szukała śladów tej historycznej wizyty oraz miejsc związanych ze świętym papieżem. Swoje odkrycia uczniowie dokumentowali w postaci fotografii i rysunków.

Nie lada wyzwanie stanęło przed Ic, wyruszyli oni na podchody po parku Bażantarnia, gdzie rozwiązywali zadania dotyczące ich patrona. - Staraliśmy się, aby zadania te wymagały wykazania się wiedzą na temat życiorysu Karola Wojtyły, ale były także luźniejsze wyzwania - tłumaczy ks. Jacek Białek, opiekun grupy. Do tych luźniejszy należało m.in. rozszyfrowanie harcerskiego kodu. - Dopasowując odpowiednie litery do zakodowanych cyfr uczniowie mieli obliczyć ile waży... imię Jan Paweł II - uśmiecha się kapłan.

Równie trudne wyzwanie stanęło przed uczniami IIc. Wcielili się w rolę historyków i odszukiwali jak najwięcej informacji nt. wizyty Papieża-Polaka w Elblągu i stworzyli kalendarium tego wydarzenia. Zaś klasa Ia rysowała mapę tego wydarzenia.

Z kolei zespoły lingwistyczne z klasy IIa tłumaczyły ulubioną pieśń Ojca Świętego "Barkę", na różne języki.

Turniej wiedzy przeprowadzili uczniowie z IIb, a Id poświęciła dzisiejszy dzień na przygotowanie plakatów pn. "Nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny".

Program "Dnia Patrona" w III LO, przygotowali księża katecheci Artur Młodziński i Jacek Białek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast