Nowy numer 48/2023 Archiwum

Kapłani nowej epoki

Nie wiadomo, co gorsze, agresja wobec chrześcijan, rugowanie chrześcijaństwa z życia publicznego czy też zwyczajna obojętność religijna - mówi biskup elbląski.

- Drodzy księża wyświęceni w 1988 roku, spotykacie się dziś w dniu liturgicznego wspomnienia 108 męczenników z czasów II wojny światowej - zwracał się biskup Jacek Jezierski do kapłanów, którzy zgromadzili się dziś w kościele Miłosierdzia Bożego w Elblągu, aby celebrować 29. rocznicę swoich święceń kapłańskich. Jak przypominał wśród wspominanych męczenników jest także ks. Władysław Demski, patron księży z diecezji elbląskiej.

Biskup elbląski zwracał uwagę, że wspominani dziś błogosławieni to ofiary ideologii niemieckiego narodowego socjalizmu. - Ucisk, udręka, prześladowanie, cierpienie towarzyszyły chrześcijanom przez wieki, także właśnie w epoce hitleryzmu i później komunizmu - przypominał kapłan.

- Czas waszego kapłaństwa wiąże się z nową epoką dziejów - mówił do zgromadzonych księży. W tej epoce dominuje ideologia liberalna, praktycznego ateizmu i postępującej sekularyzacji życia. - Każdy czas ma swoje problemy i udręki. Nie wiadomo co gorsze, agresja wobec chrześcijan, rugowanie chrześcijaństwa z życia publicznego czy też zwyczajna obojętność religijna, jakby totalny zanik zmysłu religijnego - zastanawiał się biskup Jacek.

Aby sprostać tym wyzwaniom księża potrzebują mocnej tożsamości kapłańskiej. - Dlatego powierzcie Maryi, Królowej Kapłanów dalszą drogę waszego życia - apelował ks. biskup.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy