Nowy numer 49/2023 Archiwum

Nie tylko o św. Dominiku

Niedzielny wieczór z Teatrem Katolickim FEN.

W najbliższą niedzielę po Mszy św. o godzinie 18, w kościele Świętej Trójcy w Elblągu, wystąpi Teatr Katolicki FEN ze  sztuką „Którędy do nieba?”

Scenariusz przedstawienia nawiązuje do życiorysu św. Dominika Savio. To próba odnalezienia odpowiedzi na pytania: jak znaleźć prostą drogę do nieba? Jak ludzie realizują swoje szczęście?

Historia Teatru Katolickiego FEN sięga 1983 roku. Założyła go Halina Cybulska, katechetka z parafii św. Jerzego w Elblągu. Myśl o jego utworzeniu powstała w Rychlikach. Tam przy współpracy ks. Jana Litwina, proboszcza, powstał „prototyp” teatru.

Były rekolekcje REO Odnowy w Duchu Świętym w Olsztynie. Po modlitwie o rozeznanie ks. prof. Bronisław Dembowski powiedział: „Bóg chce, abyście nie tylko istnieli, ale pragnie, abyście nawoływali do pokuty i modlitwy”. Grupę pobłogosławił bp Jan Obłąk. Ks. inf. Mieczysław Józefczyk objął patronat nad nią.

Jolanta i Jan Lechwarowie z grupą FEN związani są od 1985 roku. W czerwcu br. odbyła się kolejna premiera. W czasie diecezjalnego spotkania „Margaretek” wystąpili z przedstawieniem o księdzu na podstawie opowiadania Michela Quoista.

Premierowe przedstawienie Teatru Katolickiego FEN to fragment tryptyku. Prace nad przygotowaniem pozostałych części rozpoczną się we wrześniu.

- Główną misją teatru jest ewangelizacja. Nie robimy tego dla poklasku - zaznacza pan Jan. W FEN nigdy nie było przesłuchań, ogłaszanego naboru do składu. Ludzie przychodzili sami. Grupa jest otwarta, czeka na kolejnych miłośników sztuki. Teatr działa przy kościele Bożego Ciała w Elblągu. Występuje w mieście i okolicznych miejscowościach. Aktorzy dążą do tego, by to, co pokazują było "uczciwą amatorką".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy