Nowy numer 49/2023 Archiwum

Wyjść z rutyny przejdź do galerii

Za nami II sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej.

- Zastanawiamy się po co synod? Chcemy wydobywać to, co jest autentyczną tradycją apostolską, ewangeliczną - mówił w homilii bp Jacek Jezierski. - Pragniemy dzisiaj rozpocząć nasze ludzkie, chrześcijańskie, kościelne zadanie. Próbujemy opisać otaczający nas świat tam, gdzie mieszkamy, pracujemy, uczymy się, studiujemy. Próbujemy opisać otaczający nas świat w tej godzinie. Zrozumieć go i uchwycić naszą powinność.

- Potrzebujemy nawrócenia i odnowy naszej mentalności oraz przyzwyczajeń. Nie chodzi o zwykły lifting i makijaż, ale o wyjście z rutyny, schematycznego zachowania - zaznaczył biskup elbląski.

II sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej odbyła się w sobotę 24 czerwca w Kwidzynie. Ojcowie i matki synodalne - księża, osoby konsekrowane oraz świeckie spotkały się w sali kinoteatru, gdzie odbyły się synodalne obrady. Komunikaty informujące o pracach poszczególnych komisji przedstawili ich przewodniczący.

- Obecność w tym symbolicznym miejscu - dawnej stolicy diecezji Pomezanii - w przededniu rocznicy śmierci bł. Doroty z Mątów, która właśnie tutaj przeżywała swoje niezwykłe doświadczenia mistyczne, stanowią dla nas dodatkowy dar, a zarazem wezwanie do zaangażowania się z całym sercem w to wyjątkowe, historyczne wydarzenie, jakie stanowi I synod diecezji elbląskiej - powiedział ks. prof. Marek Karczewski, przewodniczący komisji projektu kościelnej odnowy. 

Komisja - jak zrelacjonował jej przewodniczący - zajęła już się m.in. kwestią nowej ewangelizacji, działalnością ruchów religijnych, w szczególności ich relacją do życia religijnego parafii. Omówiono także zastosowanie środków masowego przekazu i elektronicznych w pracy duszpasterskiej. Zajęto się zebraniem informacji o formach duszpasterstwa parafialnego oraz działalnością ekumeniczną.

- Dyskusja na temat niektórych kwestii wymaga dalszych refleksji i rozeznania. Niekiedy także przeprowadzenia akcji informacyjnych w parafiach w formie ankiety - poinformował ks. prof. M. Karczewski.

Obrady poprowadził ks. prof. Stefan Ewertowski, sekretarz I synodu diecezji elbląskiej. Obrady zakończył wykład ks. dr Zbigniewa Grochowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy