Nowy numer 33/2022 Archiwum

Doskonałość na miarę Chrystusa

– Chcąc mówić o dojrzałości w wierze, trzeba założyć, że człowiek ma dojrzałą osobowość  – zaznaczył ks. dr Zbigniew Grochowski.

Hasło trwającego w diecezji elbląskiej synodu brzmi „Dojrzali w wierze i życiu”. W wykładzie wygłoszony w czasie drugiej sesji plenarnej ks. dr Zbigniew Grochowski wskazał, że czasami te dwa – łączące się – aspekty można odwrócić. Najpierw musi być dojrzałość w życiu. Na niej bazować będzie wiara. Tak jak mówi powiedzenie – łaska buduje na naturze.

– Kościół nakazuje chrześcijanom dążenie do dojrzałości. Czytamy o tym w dekrecie o apostolstwie świeckich Soboru Watykańskiego II – zaznaczył prelegent. Kościół wzywa do doskonałości na miarę pełni Chrystusa. – Jezus jako dojrzały człowiek był łagodny, opanowany, umiał wykazać się świętą cierpliwość. Często czytamy w Biblii, że znosił On nasze słabości. Wziął na siebie choroby i ludzkie ograniczenia – wymieniał ks. dr Grochowski. – Do podobnej cierpliwości wzywa nas św. Paweł: „My, którzy jesteśmy mocni w wierze, winniśmy znosić słabości tych, którzy są słabi. Nie szukać tego, co jest dla nas dogodne. Przecież i Chrystus nie szukał tego, co było dogodne dla Niego” (Rz 15,1). Druga sesja plenarna I SDE odbyła się w Kwidzynie. Komunikaty informujące o pracach poszczególnych komisji przedstawili ich przewodniczący. – Obecność w tym symbolicznym miejscu – dawnej stolicy diecezji Pomezanii – w przededniu rocznicy śmierci bł. Doroty z Mątów, która właśnie tutaj przeżywała swoje niezwykłe doświadczenia mistyczne, stanowi dla nas dodatkowy dar, a zarazem wezwanie do zaangażowania się całym sercem w to wyjątkowe, historyczne wydarzenie, jakie stanowi I synod diecezji elbląskiej – powiedział ks. prof. Marek Karczewski, przewodniczący komisji projektu kościelnej odnowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama