Nowy numer 46/2018 Archiwum

Pod okiem aniołów

Robią wszystko, co w ich mocy, żeby sztuka ludowa nie zanikła.

W sobotę 8 lipca w Aniołowie zaprezentowały się najprężniejsze i najbardziej pomysłowe organizacje społeczne z powiatu elbląskiego. Obecne były władze samorządowe i twórcy ludowi. Tegorocznemu XIII Zlotowi Miłośników Aniołów towarzyszył VI Piknik Organizacji Pozarządowych Powiatu Elbląskiego.

– Aniołowo to szczególna miejscowość. Ludzie, którzy przybyli tu po wojnie, tworzyli nowe życie, nowe organizacje – powiedział Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski. Aniołowo jest szczególne już przez samą nazwę. – Jest to kultywowanie tradycji dobrego miejsca, służącego wszystkim ludziom, którzy tu mieszkają i pracują – dodał. Wśród przybyłych do Aniołowa było Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia Pruska” z Pasłęka. Zwiedzającym zaproponowało m.in. oryginalne jedzenie. Były podpłomyki z jarskim smalcem. Do jego wykonania użyto fasoli, jabłek, ziół i przypraw. – Podpłomyki zaprezentowaliśmy po raz pierwszy. Chcieliśmy zrobić coś nowego – mówi pani Grażyna. „Kuźnia Pruska” to grupa rekonstrukcyjna. Jej członkowie są zafascynowani etosem rycerskim. W ciągu roku zapraszają m.in. na warsztaty łucznicze i uczestniczą w organizacji Jarmarku św. Bartłomieja w Pasłęku. W tym roku impreza odbędzie się 20 sierpnia. W miejscowości o takiej nazwie nie mogło zabraknąć aniołów. Te z gipsu przywiozła pani Katarzyna z Pastwy k. Kwidzyna. – Zdobię je metodą découpage – opowiada. Panią Katarzynę fascynuje haft Dolnego Powiśla. – Jeden z regionalistów na Kociewiu powiedział mi, że ważne, żeby haft ten się zachował. Nieważne gdzie, byle nie zaginął – mówi. Motyw haftu pani Katarzyna umieszcza także na gipsowych aniołach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy