Elblążanie oddali hołd patronowi obecnego roku.
Elblążanie złożyli dziś kwiaty i znicze na grobie Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Mieszkańcy miasta pragnący oddać hołd temu zasłużonemu elblążaninowi spotkali się dziś o godz. 12 na cmentarzu Agrykola w związku z 9. rocznicą śmierci generała. Obecny rok w Elblągu jest również przeżywany jako rok generała Nieczuja-Ostrowskiego. Wieńce na mogile generała złożyli także przedstawiciele władz miasta.
W pamięci wielu elblążan gen. Nieczuja-Ostrowski zapisał się jako propagator kultu Bożego Miłosierdzia. Kiedy w latach 70 do Elbląga trafiła kopia wileńskiego obrazu "Jezu ufam Tobie" kult Miłosierdzia Bożego nie był jeszcze oficjalnie zaaprobowany przez Kościół. Nie oznaczało to jednak, że nie miał on swoich czcicieli. Jednym z nich był właśnie gen. Nieczuja-Ostrowski. Mężczyzny nie zrażały wówczas liczne trudności jakie napotykał na swojej drodze, ani opór ludzi, którzy nie chcieli od razu przyjąć orędzia s. Faustyny. "Bo nawet księża jak się z nimi rozmawia na temat Miłosierdzia Bożego, to płakać można gorzko! " - napisał generał w jednym z listów do swojej przyjaciółki Aleksandry Czerwiak.
Gen. Nieczuja-Ostrowski urodził się 29 września 1907 roku w Haliczu. W czasie II wojny światowej trafił do niemieckiej niewoli, z której uciekł, po czym zaangażował się w działalność konspiracyjną, walcząc na terenie Małopolski. Za zasługi w obronie ojczyzny odznaczony Krzyżem Walecznym oraz Krzyż Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Po wojnie osiedlił się w podelbląskim Pogrodziu, tworząc spółdzielnię gospodarczo-społeczną, zrzeszającą byłych żołnierzy Armii Krajowej. W 1949 roku aresztowany. Dwukrotnie skazany na karę śmierci, w więzieniu spędził siedem lat. Przez kolejne lata był prześladowany za działalność w AK.
W 1991 roku awansowany przez prezydenta Lecha Wałęsę na generała brygady, rok później otrzymał honorowe obywatelstwo Elbląga. Prezydent Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Za zasługi dla Kościoła Katolickiego został uhonorowany odznaczeniem papieskim „Pro Ecclesia et Pontyifice” i medalem „Polonia Mater Nostra Est”. Zmarł 13 lipca 2008 roku, w wieku 101 lat w Elblągu. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Agrykola.