Nowy numer 39/2023 Archiwum

Z folkowym akcentem przejdź do galerii

Pasłęk świętuje 720. rocznicę nadania praw miejskich.

W niedzielny wieczór 23 lipca w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku wystąpiła Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcja Marka Mosia wraz ze zespołem Vołosi.

Koncert odbył się w ramach czwartej edycji koncertów „Muzyka polska na Żuławach”. W tym roku przypada 720. rocznica otrzymania praw miejskich przez Pasłęk. Przed lokacją nosiło ono nazwę Paslok. Niedzielny koncert wypisał się obchody rocznicy.

Poprzez koncerty „Muzyka polska na Żuławach” Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza publiczność „w niezwykłą muzyczną podróż po malowniczych Żuławach! Słowiańska żywiołowość i soczyste smyczki to wizytówka tegorocznego festiwalu”.

W tym roku muzycy do wspólnych występów zaprosili zespół Vołosi - jeden z najlepszych polskich zespołów folkowych.

Jak mówią „istotą ich muzyki jest spotkanie. Ludzie świata „nut” ze światem muzyki „ze słyszenia”. Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem. Z drugiej strony mamy górali, ale górali wybitnych. Mają w sobie to coś, co zainspirowało świat sto lat temu, kiedy powstawał jazz. Zbigniew Machałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji".

W czasie koncertów publiczność może usłyszeć utwory z płyt grupy Vołosi - „Vołosi” i „Nomadism” - m.in. „Ruben”, „Zmierzch”, „Polka ostateczna”.

Kolejne koncerty w ramach "IV Muzyki polskiej na Żuławach" odbędą się w najbliższy poniedziałek w katedrze św. Mikołaja w Elblągu i wtorek w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie. Rozpoczęcie o godz. 19.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast