Nowy numer 07/2024 Archiwum

Idziemy z „Sercem w plecaku” przejdź do galerii

O godz. 17 pielgrzymi Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasna Górę stanęli i zaśpiewali hymn Polski.

W śpiewniku, jaki przed wyjściem w trasę każdy pątnik wkładka do plecaka, jest wkładka z pieśniami patriotycznymi. Są tam słowa do m.in. takich utworów, jak: „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Serce w plecaku”, „Szara piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Warszawo ma”.

Strony te przydatne są w szczególności 1 sierpnia, czyli  w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tego właśnie dnia Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę ma charakter nie tylko religijno-pokutny, ale i patriotyczny. Przed pierwszą grupą niesiona jest ogromna biało-czerwona flaga. Każdy z pątników ma okolicznościowe znaczki. W tym roku osoby, które noszą mundur także pielgrzymowali w nim. Byli to policjanci, wojskowi, harcerze. Była także grupa rekonstrukcyjna. Kilka osób z grupy Zantyr Sztum szło, jako powstańcy.

Wśród rekonstruktorów była Klaudia i Piotr. Była pójść tak ubranym zaproponował ksiądz przewodnik - ks. Kajetana Jakubowski. Inicjatywa się bardzo spodobała. Jak przyznali było gorąco, ale czego się nie robi w takie dni. Zauważyli, że gdy mijani ludzie patrzyli na nich i podziwiali ich. Klaudia planuje pójść do wojska. Piotr interesuje się historią II wojny światowej.

Także w mundurze szła Magda z Pomezanii Malbork. Początkowo zastanawiała się czy tak ubrana powinna pójść. Stwierdziła, że tak. Na pielgrzymce jest po raz 10. Z wojskiem wiąże swoją przyszłość. - Czuję dumę, że idę w tym mundurze. Ona mnie niesie.

W homilii w czasie porannej Mszy św. ks. Waldemar Maliszewski, kierownik EPP przypomniał, że ojczyzna to matka każdego z nas. - Matka, która winna otrzymywać od każdego z nas wyjątkowy dar szacunku i miłości. Matka, która niejednokrotnie była zamykana w więzieniach. A synowie walczyli o jej wyzwolenie. Matka, która była rozdrapywana i sprzedawana przez obce mocarstwa. Ale matka, która zawsze pozostawała niepodległa w sercach swoich synów i córek.

1 sierpnia to dzień, w którym każdy z nas może odkryć, że jest tym, który kocha swoją ojczyznę. - Być może dopiero to odkryjesz, może odkrywasz. A może już głęboko jesteś w tym zanurzony. Dzisiejszy dzień jest dniem miłości do ojczyzny - zaznaczył ks. Waldemar.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy