Także nasi diecezjanie będą prosić o łaski Matkę Bożą przed tzw. wielkim odpustem.
Tradycyjnie w niedzielę po 8 września w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Pani Jedności w Piasecznie (diec. pelplińska) rozpoczną się uroczystości odpustowe. Jest to tzw. odpust wielki z tygodniową oktawą.
9 września do sanktuarium wyruszy pielgrzymka piesza z Kwidzyna. W tym roku pątnicy będą szli w dwóch grupach. Pierwsza – podobnie jak w latach ubiegłych – wyjdzie z kościoła Trójcy Świętej. Druga zaś z kościoła Miłosierdzia Bożego (wyjście o 8.30). Grupy w Piasecznie będą ok. 13.30, a o 15.00 uczestniczyć będą we Mszy Świętej.
Historia sanktuarium maryjnego w Piasecznie sięga pierwszej połowy XIII wieku. Opiekę duszpasterską nad miejscem sprawowali rycerze hiszpańscy, aż w 1305 r. parafię przejęli Krzyżacy, którzy wybudowali pierwszy kościół murowany z cegły. Miał on wezwanie Najświętszej Maryi Panny. Jest to prezbiterium obecnej świątyni.
W głównym ołtarzu kościoła umieszczona jest figura Matki Bożej Piaseckiej z 1380 r., autorstwa nieznanego artysty. Gotyckie dzieło przedstawia Maryję stojącą na ziemskim globie i trzymającą Dzieciątko Jezus na prawym ramieniu.
21 listopada 1967 r. papież Paweł VI wpisał piaseckie sanktuarium do ogólnokościelnego „Spisu miejsc łaskami słynących”. Natomiast 10 marca 1978 r. nadał figurze ekumeniczny tytuł „Matka Jedności”. W 1968 r. kard. Karol Wojtyła ukoronował słynącą łaskami figurę Matki Bożej papieskimi koronami. W uroczystości uczestniczyło 70 tys. ludzi.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się