Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ostrożnie z filharmonią przejdź do galerii

Wszystko po to, żeby maturzyści pokochali muzykę klasyczną.

W muzyce filmowej ważne jest to - jak mówią najwybitniejsi jej kompozytorzy - że jej nie słychać. - Ona nie przeszkadza, ale działa razem z filmem - powiedział Hadrian Filip Tabęcki. Dodał, że często melodie te „wypływają” z filmów do ogólnej świadomości. Są wykorzystywane przy okazji różnych projektów.

- Jeżeli ta muzyka jest naprawdę świetna, to żyje własnym życiem - zaznaczył.

Koncertem muzyki filmowej Elbląska Orkiestra Kameralna otworzyła cykl muzycznych spotkań z maturzystami - „filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!”. Z orkiestrą wystąpił Hadrian Filip Tabęcki, pianista, kompozytor i aranżer.

- Dajemy nową możliwość. Chcemy zachęcić was do tego, żebyście zaczęli przychodzić do filharmonii - powiedział Jan Roguz, koordynator programu.

Elbląg w projekcie „filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!” bierze udział po raz drugi. Na środowy koncert do Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych maturzyści przyszli z nauczycielami. Dzięki programowi przez najbliższy rok szkolny będą mogli za darmo wysłuchać 11 koncertów muzyki klasycznej.

Program „filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!” realizowany jest także w Lublinie, Białymstoku, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Toruniu, Łomży, Rzeszowie, Olsztynie, Koszalinie.

- Idea programu powstała w Instytucie Muzyki i Tańca w 2012 roku. „Program „filharmonia /ostrożnie, wciąga!!! kierowany jest do maturzystów, ponieważ w naszym rozumieniu to ostatni moment, by raz jeszcze spróbować zachęcić ich do skorzystania z oferty filharmonii. To ostatni moment, by wypracować pewien stan świadomości. By w sytuacji, gdy już bez szkolnej kurateli będą poszukiwać czegoś dla siebie w ofercie kulturalnej miasta, opierając się na uzyskanym przy pomocy programu doświadczeniu, zwrócili również uwagę na filharmonię i dokonali świadomego wyboru - czytamy na filharmonia-wciaga.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy