Nowy numer 39/2023 Archiwum

Powiernicy rekluzy

Gdyby nie dwaj rycerze krzyżaccy, dzieje bł. Doroty pewnie nie byłyby w ogóle znane.

Dziś o godzinie 19. w Kwidzynie odbędą się uroczystości upamiętnienia 600. rocznicy śmierci spowiedników błogosławionej Doroty. Msza św. w intencji zmarłych członków zakonu krzyżackiego o. Jana z Kwidzyna OT i o. Jana Rymana OT odprawiona zostanie w katedrze św. Jana Ewangelisty.

To właśnie ci dwaj kapłani mieli duży wkład w spisanie i przekazanie dziejów życia błogosławionej Doroty, oraz w wyniesieniu jej na ołtarze.

Ojciec Jan z Kwidzyna był kierownikiem duchowym Doroty do 1391 roku, aż do jej śmierci 25 czerwca 1394.

Jego poparcie, uratowało ją od formalnego oskarżenia o herezję przez duchowieństwo gdańskie. Kapłan był przy niej w trakcie dokonywania najważniejszych wyborów życiowych.

Chodziło o umożliwienie Dorocie zamieszkania w rekluzorium przy kwidzyńskiej katedrze. Hierarchowie z północy Polski nie byli wówczas przychylni takim radykalnym krokom.

Jednakże o. Jan dzięki swojej wieloletniej posłudze w Pradze, gdzie był. m.in. kanonikiem kapituły Wszystkich Świętych, miał okazję poznać i zrozumieć te nowatorskie wówczas formy pobożności. Jego zabiegi i wsparcie umożliwiły Dorocie wejście i życie w pustelni.

Drugi ze spowiedników o. Jan Ryman pochodził z Dzierzgonia. Ojciec Jan nie tylko wysłuchiwał spowiedzi Doroty, ale pomagał w spisywaniu jej objawień. Sam napisał jedno dzieło poświęcone błogosławionej, oraz drugie wspólnie z Janem z Kwidzyna.

- Te dzieła są bardzo ważne dla badaczy postaci rekluzy z Kwidzyna, bo poza jej biogramem, kreślą sylwetkę duchową, opisują jej stany i przeżycia nadzwyczajne, ale co niezmiernie ważne, ukazują także szerszą perspektywę historyczno-teologiczną - wyjaśnia ks. prof. Wojciech Zawadzki, dyrektor archiwum diecezji elbląskiej.

Obydwaj spowiednicy byli po śmierci Doroty gorącymi orędownikami jej kanonizacji. Jan z Kwidzyna był autorem wielu listów propagujących kult Doroty, zarówno na potrzeby procesu w kurii rzymskiej, jak i dla znanych ówczesnych teologów.

Spowiednicy błogosławionej Doroty zmarli w odstępie około dwóch tygodni. O. Jan Reyman 4 września 1417 roku, a o. Jan z Kwidzyna 19 września 1417.

Ich śmierć nie zakończyła jednak starań o wyniesienie Doroty na ołtarze. Dzieła spisane przez krzyżackich spowiedników stały się inspiracją do dalszych badań i uznania kultu Doroty. Dokonał tego papież Paweł VI ponad pół wieku później.

Od 1976 roku Dorota z Mątów czczona jest w Kościele katolickim jako błogosławiona, a w Niemczech uznawana jest za świętą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast