Nowy numer 48/2023 Archiwum

Na wymianie fajnie jest

- Wasza gościnność jest niesamowita - chwalą elblążan młodzi goście z Niemiec.

- Wbrew pozorom Polacy i Niemcy mają ze sobą dużo wspólnego i potrafimy się naprawdę nieźle dogadywać - uważa Jochen Fischer, który wraz z 14 uczniami od 17 do 24 września gości w Elblągu.

Młodzież zza naszej zachodniej granicy przybyła do naszego miasta w ramach wymiany uczniowskiej z Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Wszyscy goście są uczniami Ulrischsgymnasium w Norden, na północy Niemiec.

- Współpraca pomiędzy SPSK a szkołą w Norden trwa już 20 lat. Wcześniej jednak na wymianę jeździli oni do Dąbrowy Górniczej, w tym roku po raz pierwszy są w Elblągu - mówi dyrektor placówki Tomasz Dłuszczakowski.

- Podoba nam się tu niesamowicie. Zawsze wiedzieliśmy, że Polacy są gościnni i nie inaczej okazało się być w przypadku uczniów elbląskiej szkoły SPSK. Przyjęli nas jak swoich - podsumowuje Jochen.

Program wizyty był bardzo bogaty. - Uczniowie praktycznie wracają do domów tylko na noclegi - uśmiecha się T. Dłuszczakowski.

Codziennie odbywają się warsztaty, wyjazdy m.in. do Malborka i Fromborka, czy wizyty w zaprzyjaźnionych urzędach. - To są bardzo ładne miasta. Także elbląska starówka jest niezwykle urokliwa - zauważa J. Fischer. - Wasze miasto ma zupełnie odmienny klimat niż te, które odwiedzaliśmy w poprzednich latach.

- Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy przyjmować u siebie takich gości - podkreśla dyrektor szkoły. - Jest to szansa nie tylko na poznanie rówieśników z innych krajów, ale także możliwość pracy nad językiem obcym - dodaje.

Oficjalnym językiem wymiany jest angielski, ale uczniowie SPSK, korzystając z okazji, rozmawiają z przyjezdnymi również po niemiecku.

Uczniowie z elbląskiego gimnazjum SPSK pojadą do Norden w marcu przyszłego roku.

Do wymiany międzyszkolnej mogło dojść dzięki wsparciu poniższych instytucji: Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie, Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży w Warszawie, Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkól Katolickich w Częstochowie oraz Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej Miasta i Powiatu Elbląg.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy