Nowy numer 07/2024 Archiwum

Tajemniczy kurs generała

Jak twierdzi jeden z portali internetowych dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu szkolił się w radzieckim wywiadzie.

"Dowódca Generał Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu, ukończył pod koniec lat 80. kurs nadzorowany przez radziecki wywiad wojskowy GRU" - możemy przeczytać na Onet.pl.

Według dziennikarki, która dotarła do "nieoficjalnego życiorysu" generała można w nim przeczytać, że w 1989 roku Krzysztof Motacki ukończył „wyższy kurs doskonalenia oficerów ZSRR w zakresie rozpoznania wojskowego". Autor artykułu konstatuje, że takie szkolenia organizowało i nadzorowało radzieckie GRU, czyli główny zarząd sowieckiego wywiadu.

Do tych doniesień odniósł się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przyznając, że kierownictwo MON wiedziało o tym, że gen. Motacki przeszedł kurs na terenie ZSRR, dlatego jego dokumenty zostały dokładnie sprawdzone. Resort twierdzi jednak, że szkolenia nie miały nic wspólnego z GRU.

- On sam na własną prośbę poddał się również badaniu wariografem. Był wszechstronnie sprawdzony kontrwywiadowczo i mogę z całą stanowczością zapewnić, że żadnego kursu GRU nie przeszedł. Wszelkie informacje, jakoby tak miało się stać, są po prostu nieprawdziwe. Obecne kierownictwo MON wiedziało o epizodzie przebywania gen. Motackiego w ZSRR i właśnie z tego powodu został on poddany tak dokładnemu sprawdzeniu - mówił Antoni Macierewicz w rozmowie z niezależna.pl.

Krzysztof Motacki został dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu 8 kwietnia 2017 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1984) oraz wielu kursów i szkoleń w Akademii Obrony Narodowej, szkole NATO w Oberammergau, Szkole Marynarki Wojennej w Monterey czy Akademii Obrony NATO w Rzymie.

W czasie swojej kariery wojskowej wielokrotnie uczestniczył w misjach poza granicami kraju – w Libanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku i Afganistanie. Był m.in. szefem sztabu 1. Dywizji Zmechanizowanej, szefem Oddziału Analiz i Opracowań w Dowództwie Wojsk Lądowych, a także dowódcą 2. Brygady Zmechanizowanej i zastępcą dowódcy 12. Dywizji Zmechanizowanej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy