Nowy numer 08/2024 Archiwum

Pan Jezus zostaje w szkole przejdź do galerii

Od dzisiaj na szkolnym parterze będzie pobożniej.

Tegoroczne święto szkoły znacznie różniło się od tych z poprzednich lat. W Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Malborku została wybudowana kaplica. 12 października po uroczystej Mszy św. - odprawionej w sali gimnastycznej -  poświęcił ją bp Jacek Jezierski. Patronem szkolnej kaplicy jest św. Jan Paweł II.

- Gospodarzem tego domu będzie Pan Jezus. Kiedy będziecie chcieli się pomodlić, możecie wejść do kaplicy, wyrazić swoje prośby, dziękczynienia - powiedział do uczniów Wojciech Handke, dyrektor. - Apeluję, by na parterze zbytnio nie hałasować. Należy uszanować Pana Jezusa, który będzie obecny wśród nas - zaznaczył. 

- Karol Wojtyła był młody, silny, wysportowany. Jan Paweł II stawał się starszy, niesprawny i cierpiący. Jego twarz oszpeciła choroba. Błogosławieni i święci nie są półbogami, czy półboginiami. Są ludźmi z krwi i kości. Dzięki otwarciu się na Jezusa Chrystusa i zaufaniu Mu, osiągnęli ludzką dojrzałość. Przeszli przez rozmaite trudności i cierpienie. Nie załamali się, ani nie stali się obojętni, apatyczni. Nie dali opanować się złu. Zmagali się z własną słabością. Ludzka dojrzałość błogosławionych i świętych jest wysokiej próby - wysokiej jakości. Oni byli pięknymi ludźmi pod względem osobowości i dojrzałości osobowej, dlatego ich przeciwnicy czy wrogowie czuli wobec nich - późniejszych świętych - duży respekt, a nawet szacunek - mówił w homilii bp Jacek Jezierski.

- Święci nie szukali własnej sławy, nie eksponowali siebie. Nie zamierzali swoją osobą przysłaniać Boga czy Jezusa Chrystusa. Także nasz szacunek i miłość do świętych powinny być zawsze podporządkowane szacunkowi i miłości do Jezusa - kontynuował. 

Kaplica podoba się uczniom. - Będziemy mogli do niej wejść w każdej chwili, by się pomodlić - mówi Gosia, uczennica III klasy gimnazjum. Byli też malkontenci. - Niektórzy uważają, że budowa kaplicy w szkole to przesada. Pieniądze, jakie zostały na nią wydane, lepiej było wydać na sprzęt sportowy. Ale to jest przecież szkoła katolicka i moim zdaniem kaplica jest tu potrzebna - ocenia gimnazjalistka.

Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Malborku otwarty został 15 lat temu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy