Nowy numer 38/2023 Archiwum

Znamy miejsce przekopu Mierzei Wiślanej

Nowy kanał, który ma powstać, to jedna z największych polskich inwestycji w żeglugę w ostatnich latach.

M. Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, poinformował, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną powstanie w Nowym Świecie, w gminie Sztutowo. Informację tę podał w czasie 30. sesji Rady Miejskiej obecnej kadencji samorządu.

Przy wyborze miejsca pod uwagę brane były także takie miejscowości, jak Przebrno, Piaski i Skowronki. - Budowa kanału jest jednym z priorytetów naszego ministerstwa i rządu - zapewnił minister Gróbarczyk. - Projekt programu wieloletniego jest zatwierdzony i w tym zakresie nie przewidujemy żadnych zmian.

- Została podpisana i funkcjonuje już tzw. specustawa uchwalona przez Sejm, w tej chwili jest wykonywana cała dokumentacja dotycząca tej inwestycji - mówił wcześniej Jerzy Wilk, poseł ziemi elbląskiej. Jak wyjaśniał, ewentualne miejsca przekopu zostały dokładnie przebadane przez naukowców, ustalone i uzgodnione z ministerstwem. - Wierzę w to, że zgodnie z harmonogramem, w przyszłym roku na jesieni pierwsze koparki rozpoczną pracę przy realizacji tej inwestycji - mówił poseł Wilk.

J. Wilk ocenił, że budowa przekopu to najlepsza inwestycja dla naszego regionu od setek lat. - Od dawna nikt nie wymyślił lepszej strategii dla naszego miasta. Kanał będzie oknem na świat dla Elbląga i wszystkich gmin położonych nad Zalewem Wiślanym. Będziemy się rozwijali, a kanał żeglugowy przetrwa wieki - podkreślał poseł. - Będzie też wielką atrakcją turystyczną dla wszystkich mieszkańców Polski, którzy będą podziwiali, jak Elbląg został udostępniony jako port morski całemu światu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast