Nowy numer 04/2020 Archiwum

Znamy miejsce przekopu Mierzei Wiślanej

Nowy kanał, który ma powstać, to jedna z największych polskich inwestycji w żeglugę w ostatnich latach.

M. Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, poinformował, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną powstanie w Nowym Świecie, w gminie Sztutowo. Informację tę podał w czasie 30. sesji Rady Miejskiej obecnej kadencji samorządu.

Przy wyborze miejsca pod uwagę brane były także takie miejscowości, jak Przebrno, Piaski i Skowronki. - Budowa kanału jest jednym z priorytetów naszego ministerstwa i rządu - zapewnił minister Gróbarczyk. - Projekt programu wieloletniego jest zatwierdzony i w tym zakresie nie przewidujemy żadnych zmian.

- Została podpisana i funkcjonuje już tzw. specustawa uchwalona przez Sejm, w tej chwili jest wykonywana cała dokumentacja dotycząca tej inwestycji - mówił wcześniej Jerzy Wilk, poseł ziemi elbląskiej. Jak wyjaśniał, ewentualne miejsca przekopu zostały dokładnie przebadane przez naukowców, ustalone i uzgodnione z ministerstwem. - Wierzę w to, że zgodnie z harmonogramem, w przyszłym roku na jesieni pierwsze koparki rozpoczną pracę przy realizacji tej inwestycji - mówił poseł Wilk.

J. Wilk ocenił, że budowa przekopu to najlepsza inwestycja dla naszego regionu od setek lat. - Od dawna nikt nie wymyślił lepszej strategii dla naszego miasta. Kanał będzie oknem na świat dla Elbląga i wszystkich gmin położonych nad Zalewem Wiślanym. Będziemy się rozwijali, a kanał żeglugowy przetrwa wieki - podkreślał poseł. - Będzie też wielką atrakcją turystyczną dla wszystkich mieszkańców Polski, którzy będą podziwiali, jak Elbląg został udostępniony jako port morski całemu światu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama