Co na to mieszkańcy?
- Nie ma dla mnie znaczenia, czy ulica nosi nazwę Armii Ludowej, czy też inną. Nie widziałem potrzeby tej zmiany - mówi pan Radosław. Mężczyzna mieszkał właśnie przy ul. Armii Ludowej. Choć się nie przeprowadzał, to zmienił adres. Od dziś ulica nosi imię gen. Władysława Andersa.
Także dla pana Mirosława nie ma znaczenia, jak nazywa się ulica, przy której mieszka. - Człowiek przyzwyczaił się już do tej nazwy, więc jest to bez znaczenia. Ale komunistów nigdy nie lubiłem. W sumie po co ich stawiać na piedestale?
27 października z mapy Elbląga znikła również ulica Rodziny Nalazków. Teraz nosi ona imię Józefa Wybickiego. Ulica kapitana Diaczenki od dziś nazywa się Starowiejska, a Leona Kruczkowskiego zmieniła patrona na Zbigniewa Herberta. Zniesiono również nazwę skwer im. Janka Krasickiego.
- Słyszałam w telewizji, że jest zmiana nazw ulic - zaznacza pani Jolanta. - Kiedy mówiłam, że mieszkam przy ul. Armii Ludowej, to osoby z innych miast nie chciały mi uwierzyć, że w Elblągu wciąż jest taka ulica. Czekałam na tę zmianę. Już czas skończyć z komunizmem - ocenia.
Przepisy "o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej" weszły w życie 2 września 2016 roku. Uchwały Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie zmiany nazw ulic w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłoszone zostały 12 października br.