Nowy numer 03/2020 Archiwum

Jak silna będzie cofka?

Prognozy nie są korzystne. Stan rzek będzie w najbliższych dniach stale rósł.

Wiatr wieje coraz silniej, co sprawia, że cofka nieustannie podnosi stan wody w rzecze Elbląg. W południe wynosił on 602 cm. co było poziomem tylko o 8 cm poniżej stanu alarmowego.

Prognozy pogody nie są jednak korzystne. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w związku z opadami i wiatrem stan wód w rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego będzie rósł aż do wtorku.

Według tych samych prognoz wiatr, który nieco osłabł w ciągu dnia, będzie się wzmagał w nocy i w poniedziałkowy ranek. - Jesteśmy przygotowani do działań. Obecnie najbardziej obawiamy się właśnie wiatru, który może spiętrzyć wodę w rzece Elbląg - poinformowało centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu.

Około godz. 15 woda z rzeki Elbląg powoli wdzierała się na pasaż przy Bulwarze Zygmunta Augusta na elbląskiej starówce. Stan ostrzegawczy odnotowano również na jeziorze Druzno.

Cofka, czyli wpychanie wody z Zalewu Wiślanego do rzek przez wiatr, jest zjawiskiem dość często występującym w naszym regionie. W zależności od siły i natężenia wiatru może być bardziej groźna i wywoływać większe szkody.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama