Nowy numer 42/2019 Archiwum

Współczesny wizerunek świętego

W pniu drzewa wycięli nisze. 
W nich umieścili figurki symbolizujące naszych orędowników w niebie.

Kolumbarium – kapliczkę Wszystkich Świętych – wykonali artyści w czasie tegorocznego pleneru rzeźbiarsko–malarskiego „Pola sztuki w Rodowie”. Poświęcił ją 31 października ks. Andrzej Mamajek, proboszcz parafii 
św. Stanisława Kostki.


– Pień drzewa nawiązuje do pnia życia – mówi ks. Mamajek. 
– Święci są związani z życiem. Moglibyśmy powiedzieć, że je reklamują. 
– Postacie świętych ciągle inspirują artystów, nie tylko w sposób bezpośredni, ale również metaforycznie – tłumaczy prof. Mariusz Białecki, pomysłodawca projektu. 
Kapliczka jest zbiorem współczesnych wizerunków świętych. W pniu drzewa odnaleźć można m.in. św. Krzysztofa czy św. Sebastiana. 
Poświęcenie kapliczki połączono z modlitwą za zmarłych. Wierni odmówili Litanię do Wszystkich Świętych, potem z pochodniami przeszli na cmentarz, gdzie modlili się za zmarłych z poszczególnych rodzin. Po powrocie do kościoła odmówiono nieszpory. Był także czas na wsłuchanie się w poezję.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL