Nowy numer 42/2019 Archiwum

Co to jest zaczyn?

Uczniom najtrudniej wytłumaczyć tę krótką przypowieść.

Jak to zrobić, zastanawiali się nauczyciele w czasie kolejnego spotkania sieci katechetów. Odbyło się ono 6 listopada w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej im. Jana Pawła II w Elblągu. Zadaniem katechetów było zobrazowanie słów Jezusa: „Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło” (Mt 13,33).

Rysunki zaprezentowali za pomocą teatrzyku Kamishibai, inaczej zwanego teatrem papierowym lub też obrazkowym. Na pierwszych obrazkach znajdowały się mąka i dzban z wodą. Na kolejnych – wypieczony chleb. Ale co to oznacza? – Pan Jezus zaprasza wszystkich ludzi do budowania królestwa niebieskiego. Jest to królestwo miłości, które mamy budować na ziemi – rozpoczęła pani Joanna. W przypowieści mowa jest o mące i wodzie. Do budowania królestwa niebieskiego potrzebne są inne składniki. Są nimi: miłość, uprzejmość, otwartość, radość, życzliwość, sprawiedliwość, uczciwość, dobroć, uśmiech. – Zaczyn jest potrzebny, by mógł wyrosnąć chleb, który leży na stole i którym możemy się dzielić. Tak samo, by dążyć do królestwa Bożego, potrzebna jest nam miłość – podsumowała pani Anna. Katecheci stwierdzili także, że omawiając tę przypowieść, trzeba dokładnie wytłumaczyć dzieciom, co to jest zaczyn. Dziś, gdy chleb i bułki kupujemy w sklepie, pojęcie to może być nieznane.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL