Ubóstwo to postawa

Nawrócenie przychodzi wtedy, kiedy człowiek uświadomi sobie, że pieniądze go nie uratują.

Charyzmatem stowarzyszenia Christophoros są finanse. - Jako przedsiębiorcy, staramy się dawać dobry przykład - mówił Piotr Górski, wiceprezes stowarzyszenia, w czasie kolejnego spotkania z cyklu „Bogactwo przedsiębiorcy”. 

Odbyło się ono w czwartkowy wieczór w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Tym razem stowarzyszenie podjęło temat złego ubóstwa. Konferencję wygłosił ks. Piotr Szafrański.

Przypomniał w niej historię człowiek, którego kiedyś poznał. Opowiedział mu o sowim nawróceniu. - Był bardzo roztropny i przedsiębiorczy, dzięki czemu zdobył fortunę. Czuł się potężny. Mówił, że z tego, co zarobił wyżyje cała jego rodzina - opowiadał ks. Piotr.

Mężczyzna ten nie potrzebował wiary, Pana Boga, a los drugiego człowieka nie interesował go, był mu obojętny. Ważne dla niego było tylko to, by jego praca przynosiła zysk.

- Wracał do domu swoim drogim samochodem. Zdziwił się, gdy automatyczna brama nie reagowała na pilota. Wysiadł, żeby sprawdzić, co się stało. Usłyszał pisk opon swojego samochodu. Ktoś wsiadł do niego, potrącił mężczyznę i uciekł  - kontynuował ks. Piotr. 

Mężczyzna przeżył. Doświadczony pobytem w szpitalu, długą rehabilitacją zrozumiał, że nie jest tak potężny, jak mu się to wydawało. - To, co zgromadził na ziemi nie ocali go, a może nawet spowodować nieszczęście. To był moment jego nawrócenia, rekolekcji. Wydarzenie to odczytał, jako łaskę od Boga. Zaczął szukać sensu życia i oparcia w Bogu - zaznaczył.

Często osoby bogate do Boga idą, kiedy stają się ubogie. Kiedy coś tracą, np. zdrowie.

- Nasuwa się pytanie, czy bogactwo, o którym mówi w Ewangelii Pan Jezus, to tylko kwestia posiadania pieniędzy? Kto jest prawdziwie ubogi? Czy ubóstwo to bieda, przysłowiowe dziadostwo? - wymieniał ks. Piotr.

I dodał, że warto zauważyć, iż Pan Jezus nie potępia bogactwa. Z drugiej strony nie wywyższa - dowartościowuje - i na pewno nie nakazuje być biednym. Ubóstwo dotyczy każdego z nas, bo jest to postawa. Człowiek ubogi wie, że bogactwo nie jest celem jego życia. Jest wolny i potrafi dostrzec potrzeby innych ludzi. Zarówno te materialne, jak i duchowe. 

Stowarzyszenie Christophoros powstało w mają br. Współpracuje z Duszpasterstwem Przedsiębiorców i Pracodawców Talent. Stowarzyszenie m.in. wspiera działa ewangelizacyjne w Elblągu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..