Nowy numer 39/2023 Archiwum

25 lat z Pismem Świętym przejdź do galerii

Wspólnie modlili się 1200 razy.

Wspólnota Biblijna Betania w Iławie, to jedna z grup, które powstały w Polsce w 1992 roku, po rozpoczęciu II Synodu Plenarnego.

- 21 listopada śp. bp Andrzej Śliwiński i bp Józef Wysocki wręczyli nam - animatorom - Biblie i świece - przypomina Wiesław Burdyński, opiekun wspólnoty.

Mieszkańcy Iławy zaczęli spotykać się przy parafii Przemienienia Pańskiego, u ojców oblatów. Na comiesięczne spotkania przyjeżdżał bp Józef Wysocki. Łącznie - jak wyliczył pan Wiesław - wspólnota spotkała się 1200 razy. W niedzielę 19 listopada jej członkowie świętowali 25-lecie istnienia. 

- Początkowo przychodziły tłumy. Myśleliśmy nawet o powiększeniu salki - kontynuuje pan Wiesław. Zapał ten ostudził ksiądz biskup. Powiedział, żeby z taką decyzją poczekać kilka miesięcy. Rzeczywiście, nie wszyscy zostali.

- Cieszę się, że należę do tej wspólnoty i bardzo ją cenię - mówi Jadwiga Wrosz, która wraz z mężem Benedyktem do wspólnoty należy od 23 lat. W jej pamięci zapisały się wyjazdy na diecezjalne spotkania do Elbląga i Stagniewa. - Ta wspólnota mnie zachwyciła - zaznacza.

W Iławie zaczęły powstawać nowe parafie. Ulica pani Jadwiga została przypisana do parafii św. Andrzeja Boboli. - Płakałam, dosłownie płakałam, że powstaje ta parafia. Wiedziałam, że dla mnie oznacza to odejście ze wspólnoty i rozpoczęcie pracy dla niej - opowiada kobieta.

Tak było przez dwa lata. - Pan Wiesław zadbał o to, żebyśmy wrócili. Zaprosił nas na spotkanie wspólnoty różańcowej - przypomina.

Spotkania Biblijnej Wspólnoty Betania odbywają się w każdy czwartek. Najpierw jest modlitwa do Ducha Świętego, później za kapłanów i ojczyznę. I oczywiście rozważanie słów Pisma Świętego. W każdą trzecią niedzielę miesiąca ojcowie z parafii odprawiają Mszę św. w intencji wspólnoty.

W latach 90-tych, kiedy trwał synod, przedstawiciele wspólnot często spotykali się we własnym gronie, a także z księżmi biskupami z całej Polski. Było to m.in. w Kaliszu, Gnieźnie, Poznaniu, Elblągu. Otrzymywali zadanie, jakie należało wdrażać w życie parafii.

II Plenarny Synod zakończył się w 1999 roku. Wspólnoty jakie wówczas powstały przetrwały. Wśród nich jest ta z Iławy.

Tworzą ją ci - jak powiedział o. Jacek Leśniarek OMI w czasie Mszy św. dziękczynnej - którzy mieli odwagę do niej wstąpić. - Zostali przez Boga obdarowani. Ci, którzy nie wstąpili, nie mieli takiej odwagi, zapewne wiele łask stracili. Zabiegali o względy, słowa ludzkie. A przecież jedno słowo Jezusa więcej znaczy, niż wszystkie słowa wypowiedziane przez ludzi. Bo to Słowo ma moc nas zbawić - podsumował ojciec proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Iławie.   

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast