Św. Mikołaj czuwa

Był biskupem Miry. Od roku jest patronem Elbląga.

Oficjalnie patronem Elbląga św. Mikołaja uznano 6 grudnia 2016 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej.

- W maju Rada Miejska wyraziła wolę, by przyjąć za patrona św. Mikołaja, a decyzja Stolicy Apostolskiej zapadła na tyle szybko, że możemy to uroczyście ogłosić dziś, 6 grudnia - powiedział  wówczas Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Z prośbą o uznanie św. Mikołaja patronem Elbląga do Stolicy Apostolskiej zwrócił się bp Jacek Jezierski.

„Duchowieństwo i wierni Elbląga od wieków otaczają szczególną oraz trwałą czcią św. Mikołaja Biskupa, sławnego z powodu jego świętości i skutecznego wstawiennictwa przed Bogiem” - czytamy w dekrecie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W dalsza części dokumentu brzmi: „[Rzymska] Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień, udzielonych jej przez Ojca Świętego Franciszka, biorąc pod uwagę to, co zostało jej przedłożone, potwierdza, że wybór i aprobata dokonały się zgodnie z przepisami prawa. Ponadto Kongregacja wychodzi naprzeciw przedłożonym jej prośbom i uznaje św. Mikołaja patronem Elbląga”.

Św. Mikołaj jest patronem m.in. żeglarzy, marynarzy, flisaków, kupców, dzieci, więźniów, sprzedawców wina, sędziów, złodziei.

Patronuje takim państwom jak: Rosja, Albania, Grecja, Chorwacja, Serbia. W Polsce jako patrona św. Mikołaja obrały sobie takie miasta, jak Bydgoszcz, Chrzanów i Głogów.

W diecezji elbląskiej jest sześć kościołów pod wezwaniem św. Mikołaja. Znajdują się one w Dąbrówce Malborskiej, Królewie, Lisewie Malborskim, Pogorzałej Wsi, Pogrodzie i Elblągu.

W diecezji warmińskiej tytuł św. Mikołaja nosi siedem kościołów, w pelplińskiej - osiem, toruńskiej - czternaście, gdańskiej - cztery, a w ełckiej - jeden.

Św. Mikołaj urodził się ok. 280 roku w zamożnej rodzinie w Azji Mniejszej. Niekwestionowany jest fakt, że był biskupem Miry. Zmarł 6 grudnia 325 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..